Odjel za povijest – riječ Pročelnika

Doc. dr. sc. Ivan Majnarić

Pročelnik Odjela za povijest

Tko smo?

Studij povijesti prvi je studij pokrenut na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS). Zamišljen je kao novost u hrvatskom obrazovnom sustavu.

Kakav je program povijesti?

Studij povijesti na HKS-u počinjemo od onoga što nam je vremenski bliskije, što je najlakše za razumjeti i savladati. Kroz prve dvije godine, semestar za semestrom, od 20. stoljeća vraćamo se sve dalje u prošlost, sve do najstarijih razdoblja, do antičkih vremena kada povijest nastaje. Povijest se rađa s prvim pisanim izvorima: nema povijesti bez dokumenta.

Kako nema povjesničara bez istraživačkih metoda, bez kritičkog razmišljanja, bez vještina pismenog izražavanja, studij povijesti, osim faktografskih povijesnih znanja, teži da studenti usvoje, usavrše i primjene analitičko razmišljanje, kritički pristup uz zavidnu razinu pismenog izražavanja.

Nastava povijesti odvija se skladno suvremenim znanstvenim standardima i Bolonjskim procesom, koji studentu omogućuju da na najbolji način osmisli vlastito obrazovanje.

quotesign

Usvajanje,
usavršavanje i primjena analitičkog razmišljanja, kritičkog pristupa i visoke razine pismenosti.

Hrvatsko katoličko sveučilište i njegove vrijednosti

HKS teži ka znanstvenoj izvrsnosti i prati suvremene trendove u znanosti. Posebnu pozornost posvećuje znanstvenim i kršćanskim vrijednostima koje su u temeljima civilizacije: poštivanje ljudskog dostojanstva, izgradnja osobnosti, traženje istine, žudnja za slobodom i otvorenost prema drugima i različitima. Upravo su na tim vrijednostima u okrilju Crkva stvarana prva sveučilišta, kako bi se obrazovale nove generacije, koje bi u kršćanskom duhu težile znanju i istini.

quotesign

Kreativna atmosfera – temelj izvrsnosti u radu i znanju studenata i budućih građana.

Poučeni bogatim povijesnim i duhovim nasljeđem, HKS nastoji kroz obrazovanje novih generacija odgovoriti na izazove 21. stoljeća.

Osobito nam je važno da se akademska zajednica gradi u prisnoj, prijateljskoj i kreativnoj atmosferi koja je će biti temelj izvrsnosti u radu i znanju studenata, budućih građana.

Pozivamo sve vas da nam se pridružite i da postanete dio naše akademske zajednice!