Projekti Hrvatskog katoličkog sveučilišta

Opći podatci:

Projektom se želi utvrditi stanje financijske pismenosti i sklonosti preuzimanju rizika među studentskom populacijom te istodobno istaknuti da upravo skupina mladih predstavlja najugroženiju skupinu te da se s tom ciljanom skupinom mora najviše raditi kako bi se izbjegle dugoročne negativne posljedice u društvu. Naime, prethodna istraživanja ukazuju da je razina financijske pismenosti hrvatskih građana na vrlo niskoj razini u odnosu na svjetski prosjek te da je potrebno poduzeti mjere u vidu stvaranja akcijskog plana za poboljšanje postojećeg stanja. Osim društvenih implikacija slabe razine financijske pismenosti, projekt ima za cilj utvrditi čimbenike, ali i ponuditi rješenja koja bi potaknula mlade na poduzetničku aktivnost te na odgovarajuće preuzimanje odgovornosti u suvremenom društvu. Tijekom projekta definirala se razina financijske pismenosti kao i sklonosti preuzimanju rizika kod studenata. Utvrđene su razlike prema varijablama spola, vrste studija i srednje škole koje su potencijalno povezane s višom ili nižom razinom financijske pismenosti i sklonosti preuzimanja financijskog rizika. Iz istraživanja su proizašle smjernice koje upućuju na možebitnu veliku ulogu obiteljskog okruženja koje utječe na višu ili nižu razinu financijske pismenosti i odnosa prema poduzetništvu. Rezultati su diseminirani na panel-raspravi “Jesu li mladi danas dovoljno financijski pismeni?”.

• Naziv projekta:  Unapređenje financijske pismenosti mladih s ciljem optimizacije izloženosti rizicima i definiranja čimbenika koji utječu na razvijanje poduzetničke aktivnosti
  • Naziv poziva: Natječaj za znanstvene projekte Hrvatskog katoličkog sveučilišta u 2018. godini
  • Voditelj projekta: Doc. dr. sc. Roman Šubić
  • Ukupna vrijednost projekta: 25.000,00 kn
  • Izvor financiranja: Hrvatsko katoličko sveučilište

Ciljevi projekta:

1. Istraživanje trenutnog stanja razine financijske pismenosti i sklonosti preuzimanju rizika kod mladih.
  2. Osvješćivanje pojedinaca na bolje upravljanje financijskom pozicijom te na poduzimanje odgovornosti u okviru potencijalnih poduzetničkih aktivnosti.