U četvrtak 18. travnja 2024. u dvorani “Blaženi Alojzije kard. Stepinac” na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS) druga generacija polaznika Integracijsko-edukacijskog programa (IEP) uspješno je završila nastavni ciklus te su im dodijeljene potvrde o sudjelovanju i uspješnom završetku.

Drugageneracija programa okupila je 34 polaznice i polaznika iz Ukrajine koji su kroz intenzivnu nastavu četiri puta tjedno stjecali znanja iz hrvatskog jezika, kulture i povijesti. Izvođenje Programa započelo je sredinom 2023. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, a program su kreirali te u njegovom provođenju sudjeluju nastavnici i stručnjaci s Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Okupljenima su se obratili rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić koji je svim polaznicima čestitao na uspješnom završetku programa te izrazio nadu kako neće nikada prestati učiti te da će, ako se ne vrate u Ukrajinu, u Hrvatskoj pronaći svoj novi dom.

Polaznicima IEP-a obratili au se i Marija Meleško, predsjednica Ukrajinske zajednice Grada Zagreba, te Viktor Filima,predstavnik ukrajinske nacionalne manjine Grada Zagreba. Meleško je sve polaznike pohvalila na ovom uspjehu te na ustrajanju koje je potrebno kako bi se svladao novi jezik, uz sve kulturne komponente koje ovaj program obuhvaća.

Viktor Filima, predstavnik ukrajinske nacionalne manjine Grada Zagreba, u svojem je obraćanju zahvalio HKS-u na prilici koju je dao polaznicima kako bi se uspješno integrirali u hrvatsko društvo te ih je također potaknuo da nikada ne prestanu učiti i stjecati nova znanja.

Nakon svečane dodjele, polaznici su održali kratke govore i zahvalili profesorima na strpljenju i tome što su im bili dostupni u svakom trenutku.

Sponzori Integracijsko-edukacijskog programa su zaklada Njemačke biskupske konferencije Renovabis i Hrvatsko katoličko sveučilište, a suradnička organizacija je Ukrajinska zajednica Grada Zagreba.