U ponedjeljak, 15. studenoga 2021., predstavljanjem knjige „260 dana“ Marijana Gubine započela je humanitarno-znanstvena i komemorativna manifestacija Signum libertatis: Vukovar. Treću godinu za redom Klub studenata povijesti Homo volans organizira manifestacije posvećene žrtvi Vukovara, a ove godine u organizaciji pridružila im se Hrvatska akademska zajednica Fakulteta političkih znanosti.

Sve prisutne pozdravila je predsjednica Homo volansa Marija Stanešić kazavši da se ovim događajem Gradu Heroju želi odati posebna počast te da je predstavljanje knjige važno jer donosi sliku djetinjstva obilježenog ratom.

Izv. prof. dr. sc. Tomislav Anić kazao kazao je da ovakva djela jesu vodilja prema svjetlu te da predstavlja samo djeliće strahota koje jedan desetogodišnji dječak proživio u logoru. Ona predstavlja trenutke mračnog razdoblja jedne obitelji koja bez obzira na sve nije gubila nadu. Kazao je da u knjizi mladi čovjek s vremenskim odmak promatra rat i uviđa kako u ratu ne postoji razlika ni u godinama, ni u spolu nego da su u ratu sve patnice te ističe da „ovakva izdanja trebaju postojati kako bi sjećanje pobijedilo zaborav.“

Autor knjige Marijan Gubina kazao je da, iako je u knjizi prikazana obitelj Gubina, ona predstavlja tragediju svih onih koji su živjeli na ovim područjima. „Puno je ljudi dalo doprinos u Domovinskom ratu. 18.11. dan je kada se sjećamo te kalvarije i žrtve, kada odajemo počast žrtvama rata i to ne samo žrtvama Vukovara nego i svim žrtvama u Hrvatskoj“, istaknuo je Gubina. Naglasio je i da je ovo prije svega knjiga samopomoći jer su ljudi danas opterećeni onim što nemaju. „Kada čovjek pročita ovu ili slične knjige postane svjestan  koliko mu je dobro i koliko može uživati u slobodi“, kazao je autor. Istaknuo je da mu se bilo teško vratiti u to vrijeme, ali da njegovo djelo mora biti u misiji razvoja kulture mira i primjer kako se slične stvari ne bi ponovile.

Akademski dramski umjetnik Mladen Vulić tijekom cijelog programa interpretirao je dijelove iz romana.

U sklopu manifestacije održava se i izložba „Vukovar za Vukovarce“ na kojoj su predstavljeni radovi učenika osnovne škole Siniša Glavašević iz Vukovara. Izložbu je otvorio pročelnik Odjela za povijest Mario Kevo te pozvao sve da barem simbolično potpomognu ovu humanitarnu akciju.

U sklopu manifestacije prikupljaju se sredstva  za osiguravanje toplih mliječnih obroka učenicima slabijeg socio-ekonomskog statusa OŠ Siniše Glavaševića, a dobrovoljne priloge moguće je dati u prostorijama HKS-a i FPZ-a do 25. studenog ili uplatom na IBAN račun HKS-a.

Program se nastavlja u srijedu kada su na rasporedu okrugli stol „Historiografija i politologija o Domovinskom ratu“ te panel „Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja“.