737_ivan_merz_dnevnik

Posljednja u nizu brojnih donacija što su ih Hrvatskom katoličkom sveučilištu za potrebe Sveučilišne knjižnice  darovali marni pojedinci ili njihove obitelji, kao i brojni komercijalni nakladnici i javne kulturne ustanove, jest i dar Postulature Bl. Ivana Merza.

Postulator, p. Božidar Nagy, darovao je Hrvatskom  katoličkom sveučilištu uime Postulature 21 publikaciju, među kojima se posebno ističu Sabrana djela Ivana Merza u 4 sveska, objavljena u razdoblju od 2011. do 2014.

Zanimljivost jest i to da četvrti svezak sadrži Ivanov dnevnik (1914.-1928.), što ga je započeo pisati kao sedamnaestogodišnjak, u Banja Luci prije 100 godina – u vremenu kad je u Europi započinjao  Veliki rat.

U donaciji se, između ostalih rijetkih naslova o Ivanu Merzu, nalazi i monografija Božidara Nagya, Hrvatsko križarstvo, knjiga koja je – iako objavljena ne tako davne 1995. godine, danas izrazito rijetka.

Zahvaljujemo p. Nagyu na vrijednom i korisnom daru našoj akademskoj zajednici.