U mjesecu svibnju kad vjernici na poseban način časte Djevicu Mariju, slavi se i blagdan Marije Pomoćnice. Potaknuti osjećajem ljudske slabosti koja obuzima čovjeka pred životnim nevoljama koje se ovih dana događaju u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji, kao i onim osobnim koje donosi svakodnevica, ugostili smo s. Valentinu Baričević iz Družbe Kćeri Marije Pomoćnice na našem Sveučilištu da nam predstavi pomoć koju nam pruža Blažena Djevica Marija.

Na tom susretu sestra Valentina je objasnila odakle dolazi naziv Marija Pomoćnica, u kakvom je odnosu s ostalim obilježjima Djevice Marije (Djevica, Kraljica, Bezgrješna) i kada se i kako počela širiti pobožnost prema njoj (tako npr. litanijski zaziv: Pomoćnice kršćana, moli za nas!). No, pravo značenje i ulogu Marije kao pomoćnice objasnila je na temelju slike Marije Pomoćnice, opisujući kroz detalje simboliku njezine osobnosti i uloge u povijesti spasenja. Iz toga je opisa jasno vidljiva njena uloga poveznice neba i zemlje, tj. Boga i čovjeka; davanja ljubavi, osobito Isusa Krista (Bog je ljubav, 1. Iv 4,16) te djelatne ljubavi koja se očituje u konkretnom pomaganju ljudima (što je usporedila s biblijskim izvještajem o čudu u Kani Galilejskoj i našom humanitarnom akcijom).  Susret je završio prigodnom molitvom i ugodnim druženjem okupljenih.