Prvoga ožujka 2018. u organizaciji Centra za savjetovanje Vrhbosanske nadbiskupije, održan je drugi edukacijski seminar za bogoslove i sestre juniorke prema smjernicama novog Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis. Prvo predavanje „Zaštita i dostojanstvo djece te njihovo zlostavljanje” održao je vlč. dr. Josip Bošnjaković, (psiholog, psihoterapeut), stručni voditelj Bračnog i obiteljskog savjetovališta i Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja Đakovačko-osječke nadbiskupije. U izlaganju dr. Bošnjaković dao je pregled aktivnosti koje su, po pitanju zaštite maloljetnika u sklopu početne i trajne formacije, realizirale katoličke crkvene institucije, s posebnim naglaskom na stručne programe koji su započeli u Hrvatskoj, a s ovim seminarom i u Bosni i Hercegovini. Drugo predavanje na temu Prepoznavanje znakova seksualnog zlostavljanja i prevencija održala je Marina Šijaković,dipl. theol, kroz svoje predavanje obradila je nekoliko cjelina, osvrnuvši se posebno na dvije razine individualnu i društvenu, koje pokazuju kako i zašto dolazi do zlostavljanja, objasnila je kako prepoznati zlostavljača i žrtvu, odnosno kako pristupiti osobama koje su počinitelji djela i kako pomoći žrtvama nasilja. Na kraju su predstavljene preventivne metode i načini rada. Nakon predavanja održan je rad po skupinama na temelju izloženog sadržaja, a potom i izlaganje svake skupine kao i zaključci radnih grupa.

Više na poveznici.