U utorak 9. svibnja 2017. studenti prve i druge godine sveučilišnog diplomskog studija sociologije Hrvatskog katoličkog sveučilišta posjetili su Hrvatsku narodnu banku i upoznali se s glavnim poslovima i zadacima naše središnje banke. Naime, u sklopu kolegija „Osnove makroekonomije“ studenti uče o osnovnim funkcijama monetarne politike pa su se, na ideju da što bolje praktično upoznaju ulogu naše monetarne vlasti, studenti vrlo rado odazvali pozivu da prisustvuju ovim predavanjima.

Na inicijativu doc. dr. sc. Romana Šubića tridesetak studenata sociologije slušalo je predavanja na temu provedbe monetarne politike u kontekstu makroekonomije, zatim na temu sprječavanja pranja novca te na temu zaštite potrošača kao korisnika financijskih usluga. Predavanja su bila obogaćena korisnim primjerima iz prakse kroz koje su studenti još bolje mogli razumjeti teme iz dosad možda nepoznatog područja, a na kraju predavanja studenti su kao nagradu za uloženi trud i iskazani interes bili pozvani da razgledaju monumentalnu zgradu Hrvatske narodne banke i upoznaju se s njezinom bogatom poviješću. K tome, kao iznenađenje za kraj, budući da je jedna od zadaća HNB i emisija novca, studenti su bili nagrađeni prigodnim darom u obliku numizmatičkog izdanja kovanog novca Republike Hrvatske. Ovom prigodom, zahvaljujemo našim domaćinima na izuzetno srdačnom gostoprimstvu i prigodi za stjecanjem novih korisnih znanja.