Institut Nanovic za europske studije, koji djeluje u okviru američkog Sveučilišta Notre Dame, pokrenuo je 2003. godine   inicijativu za obnovu katoličkog visokog školstva. Svoje djelovanje počinje 2003. na području bivšeg Sovjetskog Saveza. 2009. godine uključuje u svoj program Katoličko sveučilište Sacro Cuore iz Milana i Institut Catholique iz Pariza. Osniva se federacija „Partnerstvo katoličkih sveučilišta“ (Catholic Universities Partnership) kojem se 2013. priključuju Hrvatsko katoličko sveučilište i Papinsko sveučilište sv. Tome iz Rima. Sva sveučilišta uključena u ovaj program Instituta Nanovic nastupaju zajednički i vrlo su aktivna i vode se načelom da grupa s određenim ciljem može učiniti male, ali važne stvari, dobro. Institut Nanovic za europske studije povezuje Sveučilište Notre Dame s devet sveučilišta u zapadnoj, srednjoj i istočnoj Europi, a glavni cilj je razmjena znanstvenika i profesora.

Partnerska sveučilišta:

Sveučilište Ivan Pavao II u Lublinu, Poljska
Katoličko sveučilište u Ružemberoku, Slovačka
Katoličko sveučilište Pázmány Péter u Poliscsabi, Mađarska
Ukrajinsko katoličko sveučilište u Lvovu, Ukrajina
Katoličko sveučilište Sacro Cuore u Milanu, Italija
Institut Catholique u Parizu, Francuska
Hrvatsko katoličko sveučilište u Zagrebu, Hrvatska
Papinsko sveučilište sv. Tome u Rimu, Italija

Pozivamo studente i profesore da prate mrežne stranice Instituta Nanovic za europske studije, jer Institut redovno nudi programe i stipendije važne za usavršavanje i studiranje studenata i profesora.