Magistar sestrinstva Darko Novak, koji je nedavno diplomirao na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, objavio je u časopisu znanstveni rad koji se temelji na njegovom diplomskom radu. Tema diplomskog rada bila je „Učestalost i značajke kongresnih promisornih sažetaka prihvaćenih na Cochraneovim Kolokvijima od 1994. – 2020. godine“, a članak koji se temelji na diplomskom radu objavljen je u 8. studenoga 2021. u znanstvenom časopisu BMC Medical Research Methodology (čimbenik odjeka = 4,402), a 10. studenog 2021. i na PubMedu.

Darko Novak nekadašnji je student izvanrednog diplomskog studija sestrinstva koji je diplomirao u akademskoj godini 2020./2021. uz vodstvo mentorice dr. sc. Livije Puljak, redovite profesorice Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Istraživački rad i pisanje diplomskog rada trajalo je od studenog 2020. godine do rujna 2021. godine. Od predaje članka na recenziju do njegove objave u časopisu BMC Medical Research Methodology prošlo je tek nešto više od mjesec dana, što govori o interesu znanstvene zajednice za ovu temu. Cilj istraživačkog rada bio je skrenuti pozornost na postojanje i učestalo korištenje promisornih (“obećavajućih”) sažetaka na Cochraneovim konferencijama.

Promisorni sažetci sastoje od uvoda, cilja, metoda pa čak i zaključka, no u dijelu gdje bi trebali biti rezultati istraživanja stoji kako će rezultati biti dostupni i predstavljeni na konferenciji. Kao takvi ulaze u knjigu sažetaka te čitatelju ili istraživaču ne pružaju točne i provjerene informacije o istraživanju. Kongresni sažetak ima ulogu znanstvenog izvještaja, no u promisornom obliku gubi svoju primarnu ulogu. Ukoliko se u knjizi sažetaka objavi promisorni sažetak, čitatelji nemaju uvid u rezultate istraživanja. Metodološko istraživanje i kritički pristup diplomskog rada i znanstvenog članka temeljen na nedostacima u strukturi i podacima promisornih sažetaka ukazuju na njihovu štetnost jer onemogućavaju prijenos informacija među znanstvenicima te otvaraju brojne mogućnosti za daljnja istraživanja ove problematike. Koliko je kolegama Novak i Puljak poznato, ovo je prvo istraživanje ikad objavljeno na ovu temu. Kolega Darko Novak kaže: „Objava članka iz diplomskog rada u časopisu koji je visoko rangiran svojim čimbenikom odjeka ujedno predstavlja zahvalu svim djelatnicima Hrvatskog katoličkog sveučilišta koji svojim znanjem i vještinama omogućuju kvalitetno obrazovanje studenata koji na ovaj način mogu dokazati stečeno znanje i snagu ovog Sveučilišta u svim akademskim i znanstvenim zajednicama.“

Darko Novak je tako nastavio svoj uspješan niz na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Naime, 27. listopada 2021. obilježen je dan Odjela za sestrinstvo na kojem je kolega Darko Novak dobio dvije nagrade. Jednu nagradu dobio je za najbolji akademski uspjeh na Odjelu za sestrinstvo u akademskoj godini 2020/2021 zbog prosjeka 5,000. Drugu nagradu dobio je za najbolji diplomski rad. Čestitke kolegi Novaku i želimo mu sve najbolje u daljnjem radu i usavršavanju!