U petak 7. listopada 2016. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu po prvi je put obilježen Dan Odjela za sestrinstvo.

Proslava je započela euharistijskim slavljem u Sveučilišnoj kapeli kojega je predvodio sveučilišni kapelan vlč. Odilon Singbo: „Bogu nije ništa nemoguće. To je posvjedočila naša nebeska majka Marija čiji blagdan Kraljice Krunice danas slavimo. To isto je posvjedočila u mnogim situacijama sveta Majka Terezija iz Calcutte, svijetli primjer koji vi, dragi studenti i sveučilišni nastavnici, svakodnevno možete slijediti u vašemu pozivu. Zato je ona s razlogom nebeska zaštitnica vašega Odjela.“

Sveučilišni kapelan vlč. Odilon Singbo

Euharistijsko slavlje okupilo je veliki broj studenata, studentica i predavača Odjela koji su pjesmom i molitvom ispunili kapelu Sveučilišta. Euharistijsko slavlje je uljepšao pjevački zbor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Sveta misa za Dan Odjelaza sestrinstvo

Nakon euharistijskog slavlja uslijedio je susret studenata i sveučilišnih nastavnika Odjela za sestrinstvo kojem su prisustvovali su i prorektori izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič i prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić kao i zamjenik pročelnika Odjela za sociologiju izv. prof. dr. sc. Roko Mišetić.

dan-odjela-za-sestrinstvo-2016-7

Okupljene je pozdravio prorektor za organizaciju i poslovanje prof. dr. sc. Gordan Črpić koji je pozdravio cijenjeni skup, istaknuvši vrijednost sestrinstva: „Sestrinstvo nije posao. Sestrinstvo je poziv i odziv na Božji poziv: ‘Čovječe gdje si, gdje ti je brat?’ Usudio bih se reći da je sestrinstvo privilegirana profesija koja u svom ljudskom pozivu odgovara na ovaj poziv Božji. Onaj tko uđe u tu komunikaciju i prihvati poziv, iskazuje svoju spremnost da bude bližnji svome bratu i sestri u potrebi. Želim vam zahvaliti na vašem odzivu pozivu da budete sestre i braća onima s kojima se Bog poistovjetio. I neka Vas u tome prati zagovor zaštitnice vašeg Odjela, sv. Majke Tereze!“

doc-dr-sc-marta-civljak

Pročelnica Odjela za sestrinstvo doc. dr. sc. Marta Čivljak predstavila je postignuća Odjela za sestrinstvo u prošloj godini pri čemu je navela da na Odjelu studira druga generacija sestara u preddiplomskom i diplomskom studiju sveučilišnom studiju sestrinstva  te je navela mnoga događanja koje je organizirao Odjel za sestrinstvo tijekom prošle akademske godine 2015./2016.

dan-odjela-za-sestrinstvo-2016-2

Pročelnica doc. dr. sc. Čivljak završila je svoje izlaganje objavom da je na Vijeću Odjela odlučeno da će se Dan Odjela za sestrinstvo obilježavati 7. listopada  jer je na taj dan 1950. Majka Terezija dobila dozvolu iz Vatikana za osnivanje redovničke zajednice na području biskupije, što je bio početak kasnije redovničke zajednice Misionarki ljubavi te da će Majka Terezija biti zaštitnica Odjela: „U današnje vrijeme, vrijeme krize, vrijeme siromaštva, kako materijalnog tako i duhovnog, prijeko je potrebno promišljati i slijediti djelo Majke Terezije. Svatko od nas bi trebao slijediti djelo Majke Terezije jer to nam daje nade za budućnost. Posebno Vi dragi studenti sestrinstva jer ste Vi svaki dan u kontaktu s potrebitima i u prilici da im služite.“

dan-odjela-za-sestrinstvo-2016-1

U svom govoru pročelnica doc. dr. sc. Čivljak zahvalila je svim prisutnim nastavnicima na predanom i odgovornom radu te je svoje izlaganje završila riječima: „U želji da ćemo djelovati kao misionari ljubavi i činiti sretne sve koje susrećemo u našem životu, od srca svima čestitam dan Odjela za sestrinstvo!“

renata-mardetko
Uslijedilo je predavanje o Majci Tereziji mr. sc. Renate Marđetko „Iskustva rada sa sestrama Majke Terezije u Calcutti“. Mr. sc. Marđetko je  vrlo dirljivo govorila o kući za umiruće koje vode sestre Misionarke ljubavi u Calcutti : „Kada sam majci rekla da idem na tri mjeseca u Calcuttu, pri tome ne znajući ni gdje ću spavati niti što ću jesti, za nju je bio šok koji je uz pomoć svećenika prebrodila i time mi postala velika podrška. Tek kada dođete tamo shvatite da su vaši problemi nevažni i da su svi problemi svijeta upravo utkani u to mjesto jer tamo vlada glad, siromaštvo i neimaština. Spasiti sve gladne i bolesne zasigurno ne možete, ali biti tamo i nahraniti jednog gladnog je već pomak i njima velika pomoć“.

dan-odjela-za-sestrinstvo-2016_-2

Proslavi obilježavanja nazočili su gosti iz Velike Britanije dr. David Oliver,  počasni viši predavač na Sveučilištu u Kentu, konzultant za palijativnu skrb u Hospiciju Wisdom u Rochesteru, član Europske asocijacije za palijativnu skrb i gospođa Tricia Wilcocks, voditeljica ureda za razvoj i kvalitetu Hospicija Ellenor Lions.

dan-odjela-za-sestrinstvo-2016_-1