Prof. dr. sc. Livia Puljak sa Sveučilišnog odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta i prof. dr. sc. Damir Sapunar s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, boravili su od 21. do 28. ožujka 2024. u Kijevu i Vinici u Ukrajini, u okviru projekta Giving voice kojim pomažu ukrajinskim znanstvenicima objaviti znanstvene članke o posljedicama rata.

Sastali su se s rektorom i upravom Nacionalnog medicinskog sveučilišta Bogomolets u Kijevu te s predstavnicima Nacionalnog Pirogovljevog medicinskog sveučilišta u Vinici. Osim što su održali brojne sastanke s ukrajinskim kolegama i suradnicima, održali su i više edukacija i radionica u Kijevu i Vinici na temu planiranja istraživanja i pisanja znanstvenih članaka.

U okviru projekta Giving voice u zadnjih godinu dana objavljeno je ili prihvaćeno za objavu 10 znanstvenih članaka. Dio tih članaka objavljuje se u časopisu Sveučilišta u Splitu ST-OPEN, a dio u međunarodnim časopisima.

Svi koji žele surađivati i pomoći ukrajinskim znanstvenicima u pripremi i objavi znanstvenih članaka o posljedicama rata, iz različitih znanstvenih područja, dobrodošli su priključiti se u projekt Giving voice.