Nakon dodjela nagrade koje nose njegovo ime te priznanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta najboljim maturantima prof. dr. sc. Marin Soljačić, profesor na Odsjeku za fiziku na prestižnome Massachusetts Institute of Technology (MIT), posjetio je u ponedjeljak 22. kolovoza 2016. Hrvatsko katoličko sveučilište. Profesora Soljačića primili su rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i dr. sc. Hrvoje Meštrić, voditelj Odjela za projekte. Nakon razgledavanja kampusa nastavili su razgovor o radu i planovima HKS-a u budućnosti. Ugledni znanstvenik iskazao je svoje zadovoljstvo rekavši da prati rad našeg Sveučilišta te je dao nekoliko savjeta iz perspektive hrvatskog znanstvenika koji radi i djeluje u inozemstvu, ističući važnost izvrsnosti u znanstvenom radu.

Rektor Tanjić, profesor Soljačić i dr. sc. Meštrić

Marin Soljačić rođen je u Zagrebu gdje je završio osnovnu i srednju školu (MIOC). Diplomirao je 1996. godine fiziku i elektrotehniku na Massachussetts Institute of Technology (MIT). Doktorirao je 2000. godine na Sveučilištu Princeton, a od te godine godine radi na MIT-u. 2011. postao je redoviti profesor na Odsjeku za fiziku. Dobitnik je niza prestižnih priznanja, uključujući “Adolph Lomb Medal”, američke udruge za optiku, TR 35, nagrade koju Technology Review, najstariji tehnološki časopis na svijetu, dodjeljuje najboljim mladim inovatorima, a 2011. godine  dobio je nagradu Young Global Leader (YGL) of the World Economic Forum. Dobitnik je i stipendije zaklade MacArthur.