Izv. prof. dr. sc. Vanja-Ivan Savić sa Sveučilišnog odjela za sociologiju boravio je od 21. studenog do 27. studenog 2023. u zapadnoafričkoj republici Sierra Leone na poziv Njemačke organizacije za suzbijanje lepre i tuberkuloze (DAHW Deutsche Lepra- und Tuberkulosehilfe e.V.). Tijekom boravka posjetio je Sveučilište u Makeniju koje je smješteno u samom središtu države.

U Makeniju se susreo s lokalnim biskupom Bobom Johnom Hassanom Koromom te predsjednikom Sveučilišta u Makeniju vlč. prof. dr. sc. Josephom Turrayem. Dogovoreno je pokretanje međusveučilišne suradnje, a potencijalno područje zajedničkog rada moguće je kroz pokretanje programa za reintegraciju bivših bolesnika u zajednicu, ponajviše onih oboljelih od lepre. U tom pogledu razgovaralo se o mogućoj suradnji sa Sveučilišnim odjelom za sestrinstvo i Medicinskim fakultetom našeg Sveučilišta, uz međusobne studijske posjete naših i sijeraleonskih studenta na više razina.

Profesor Savić također je istaknuo kako da, iako zapadnoafričku republiku Sierra Leone uglavnom pamtimo po građanskom ratu čije su posljedice vidljive i danas te epidemiji ebole, Sierra Leone je prelijepa zelena afrička država na obalama Atlanskog ocena puna prirodnih bogatstava. “Osim bogatstva koja se mjere u kilogramima dijamanata iskopanih u rudnicima na istoku zemlje, Sierra Leone je zemlja žilavih i dobrih ljudi koji svaki dan pokušavaju pronaći način da prežive. Unatoč tome, Sierra Leone uživa izniman stupanj vjerskog suživota, s oko 80 posto muslimana i oko 20 posto kršćana te kao takva predstavlja dobar primjer za Afriku, ali i šire. Aktualni predsjednik Julius Maada Bio je katolik, oženjen suprugom muslimankom. Iza tipičnog pozdrava “hello boss” koji svi upućuju jedni drugima i izmučenih i grubih lica često se kriju predivni osmijesi koji dopiru do najdubljeg dijela duše kojima su upućeni,”, zaključio je Savić.