Prof. dr. sc. Danijel Labaš, pročelnik Sveučilišnog odjela za komunikologiju u ponedjeljak 18. ožujka 2024. održao je predavanje Propaganda, lažne vijesti, govor mržnje i medijska pismenost nastavnicima i stručnim suradnicima Komercijalne i trgovačke škole u Bjelovaru. Ravnateljica škole Nataša Vibiral izrazila je dobrodošlicu gostu, a knjižničarka Tatjana Kreštan iznijela je nekoliko biografskih podataka o gostu.

U predavanju obuhvatio je tri teme: dezinformacije, propagandu i govor mržnje, dotakao se problematike društvenih mreža, kao i njihovog utjecaja na pojedinca i društvo u cjelini. Kao značajan problem istaknuo je govor mržnje koji je prisutan u svim dobnim skupinama. Kao najranjiviju skupinu imenovao je mlade i adolescente koji svoja ponašanja ili fizički izgled usklađuju s aktualnim trendovima na društvenim mrežama, što često dovodi do neželjenih posljedica po njihovo mentalno ili fizičko zdravlje. Upoznao je prisutne s projektom u kojemu sudjeluje Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu, zajedno s partnerima – projekt UHO – Utočište hrabrih online koji je osnovan s ciljem prevencije elektroničkoga nasilja (cyberbullyinga).

Predavanje je završilo pitanjima iz publike, koju je sačinjavalo dvadesetak nastavnika i stručnih suradnika iz škola iz Bjelovara.