Doc. dr. sc. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra domovinskog rata, održat će u četvrtak 13. studenog 2014. u 12 sati na HKS-u u dvorani “Blaženi Alojzije kard. Stepinac”, 3. kat predavanje “Značaj bitke za Vukovar u Domovinskom ratu”.

Predavanje će upozoriti na uzrok Domovinskom ratu, pa tako i na uzrok velikosrpske agresije na Vukovar, na tijek bitke za Vukovar i njezine posljedice, odnosno na značaj obrane Vukovara za obranu Hrvatske u Domovinskom ratu 1991. godine. S obzirom na to da se kao i svaki drugi povijesni događaj, ni bitka za Vukovar ne može promatrati odvojeno od ostalih suvremenih događaja, a njena raščlamba ne može biti objektivna ako se pritom ne razmotri situacija na cijelom hrvatskom ratištu, u predavanju će se spomenuti sitacija na cjelokupnom hrvatskom ratištu, uz naglasak na događaje u studenom 1991. Na kraju predavanja, s obzirom na to da je obrana Vukovara u temelju stvaranja suvremene hrvatske države i njezine pobjede u Domovinskom ratu, na temelju primjera prokomentirat će se i odnos Hrvatske prema tome gradu, prema stradanju, ali i budućnosti njegovih stanovnika, koji pokazuje koliko Hrvatska drži do svoje nedavne prošlosti.