„Gdje je velika patnja, velika je i nada“ – rekao je rektor Tanjić u susretu sa studentima Ukrajinskog katoličkog sveučilišta u Lvovu.

Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i prorektor za međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Hrvoje Štefančić od 15. do 18. veljače 2023. boravili su u Mađarskoj i u Ukrajini.

U srijedu 15. veljače 2023. rektor Tanjić i prorektor Štefančić susreli su se u Budimpešti s dr. sc.  Gézom Kuminetzom, rektorom Katoličkog sveučilišta Pázmány Péter, i prof. dr. sc. Krisztiánom Vinczeom, prorektorom za međunarodne i znanost koji im se priključio na njihovom putu u Lviv, na Ukrajinsko katoličko sveučilište.

Istog dana rektor Tanjić i prorektor Štefančić su se na Sveučilištu u Miškolcu susreli s rektoricom  prof. dr. sc. Zitom Horváth i njenim suradnicima te nakon razgovora potpisali Sporazum o suradnji između Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Sveučilišta u Miškolcu.

Tijekom svog boravka u Lvivu rektor i prorektori imali su više različitih susreta. Posjetili su Polje časnih grobova u Lvivu, na kojem su pokopani ukrajinski vojnici koji su dali svoje živote za Ukrajinu tijekom ruske agresije, među kojima su i dva studenta diplomanta Ukrajinskog katoličkog sveučilišta Oleg Vorobyov i Artemiy Dymyd za koje je rektor Tanjić izrekao prigodnu molitvu te su tom prigodom obišli i crkvu Vojnog ordinarijata svetog Petra i Pavla.

Drugog dana boravka rektor Tanjić i prorektori susreli su se prorektoricom Ukrajinskog katoličkog sveučilišta za implementaciju strategije prof. dr. sc. Sofiyom Opatskom  i prorektorom prof. dr. sc. Tarasom Dobkom i tom prigodom razgovarali o suradnji naših sveučilišta kao i o načinu pomoći Ukrajinskom katoličkom sveučilištu, kojemu je Hrvatsko katoličko sveučilište u nekoliko navrata slalo materijalnu pomoć. Istom je potvrđena suradnja Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Ukrajinskog katoličkog sveučilišta koji će zajedno uz podršku Nanovic Instituta iz Sjedinjenih Američkih Država i ove godine u srpnju u Šibeniku održati Ljetnu školu na kojoj će sudjelovati uz studente iz Hrvatske sudjelovati studenti sa sveučilišta koja su dio mreže Partnerstva katoličkih sveučilišta. Tijekom dana održano je više sastanaka s prorektorima za studente i studije, za međunarodne odnose, za komunikacije, kao i s dekanom Fakulteta za društvene znanosti i prorektorom dr. Vlodymyrom Tuchynovskym.

Tijekom posjeta rektor Tanjić susreo se sa studentima Ukrajinskog katoličkog sveučilišta, posebno sa studenticama koje su prošle godine sudjelovale na Ljetnoj školi u Dubrovniku i održao predavanje „Lekcije poslijeratne obnove Hrvatske: o čemu Ukrajina treba voditi računa“. Rektor je istaknuo da sada Ukrajina kao nekoć daje svijetu primjer borbe za slobodu, dostojanstvo, međunarodno pravo i pravdu: “I hrvatsko iskustvo može biti korisno za Ukrajinu. Prije svega, shvatite da ste jaki. Budite politički odlučni u postizanju svojih ciljeva. Pazite jedni na druge, jako je važno pomoći slabima i onima kojima je potrebna. Budućnost Ukrajine i Europe temelji se na našoj sposobnosti da pomognemo jedni drugima.”

Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta također je poručio studentima da se ne boji preuzeti odgovornost za budućnost svoje zemlje: „Brinite ne samo za svoju budućnost, nego i za budućnost cijele Ukrajine. Nema ništa loše u odlasku u inozemstvo i stjecanju iskustva, ali važno je vratiti se. Vidim hrvatsku mladež koja kaže da se želi vratiti kad uvjeti budu bolji. Ali ja im kažem: ‘Vi ste ti koji biste trebali stvoriti te bolje uvjete!”.

Dodajmo kako je ovo već treći posjet rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta Lvivu: „Svaki put kad dođem ovdje dobijem puno inspiracije. Vidim veliku uključenost studenata, nastavnika, vidim kako sveučilište raste u raznim područjima. Katoličko sveučilište ima nekoliko misija. Jedan od njih je isticati se u nastavi i istraživanju. No, svakako je važno pridonijeti cjelovitom razvoju osobnosti, učiti mlade voljeti: sebe, svoje bližnje, svoju domovinu. Mislim da Ukrajinsko katoličko sveučilište uspješno slijedi tu misiju“, zaključio je rektor Tanjić na kraju susreta sa studentima.

Uprava Ukrajinskog katoličkog sveučilišta kao i svi s kojima su se rektor Tanjić i prorektor Štefančić susreli tih dana izrazili su zahvalnost za ovaj znak podrške, uz preporuku u molitve i uz nadu da će se dosadašnja uspješna suradnja Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Katoličkog sveučilišta Pázmány Péter i Ukrajinskog katoličkog sveučilišta nastaviti.