U četvrtak 27. siječnja 2022. u 10 sati na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta Nj. E. Ilan Mor, veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj, održao je predavanje: „Što nas je holokaust naučio“. Predavanju prisustvovala je Uprava Sveučilišta, pročelnici, sveučiliššni nastavnici, zaposlenici, studenti, predstavnici medija i javnost koja je predavanje pratila na YouTube kanalu sveučilišta.

U ime akademske zajednice Hrvatskog katoličkog sveučilišta okupljene je pozdravio rektor prof. dr. sc. Željko Tanjić.

U svom je govoru rektor Tanjić istaknuo: „Uvijek ponovno ponavljamo i govorimo kako mnogo toga dijelimo s našom starijom braćom Židovima i koncilski oci svojom su hrabrošću i odlučnošću u deklaraciji Nostra Aetate istaknuli važnost zajedničke duhovne baštine,  preporučili da se biblijskim, teološkim i bratskim razgovorima više upoznajemo i poštujemo. Ujedno su koncilski oci osudili sve politike koje su bile razlogom za mržnju, progone i očitovanje antisemitizma kojima su u bilo koje vrijeme i s bilo koje strane Židovi bili pogođeni.

Upravo ta patnja, stradanje, pogubljenja, netolerancija prema braći Židovima razlog je našeg današnjeg okupljanja u povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Zahvaljujemo veleposlaniku gospodinu Moru na izdvojenom vremenu i spremnosti da svoje misli o onome što nas je holokaust naučio podijeli s našom akademskom zajednicom.

Ovo predavanje danas organizirali smo za naše studente, naše profesore, zaposlenike i sve prijatelje Sveučilišta s jednom željom: da nakon predavanja veleposlanika Mora u svom srcu zamolimo Gospodina da se strahote počinjene u pogromima Židova kako u našoj zemlji tako bilo gdje u svijetu više nikada ne dogode, ali nikada i ne zaborave.“

Nj. E. Ilan Mor u svom je govoru istaknuo devet važnih lekcija o holokaustu.

Prva i najvažnija lekcija imperativ je sjećanja – na hebrejskom zahor. Moramo se sjetiti užasnih djela i moramo se sjetiti žrtava tih djela. Nikada ih nećemo zaboraviti. Židovski se narod sjeća, i dok nam blijede uspomene holokausta, inzistiramo na tome da održavamo sjećanja, da se ne zaboravi. Uvijek ćemo se suprotstavljati onima koji poriču to sjećanje. Primo Levi rekao je da će oni koji poriču Auschwitz biti spremni ponoviti ga. Stoga će svijet pamtiti Šou.

Veleposlanik je istaknuo zašto je važno sjetiti se izvora tog zla: antisemitizma. „Holokaust je započeo s antisemtizmom, najstarijim i najperfidnijim oblikom mržnje protiv Židova. To je eskalirajući proces koji kreće od latentnog antisemitizma, preko verbalnih i fizičkih napada na Židove, do državnih sankcija, pa do sustavnog uništenja u Auschwitzu, Majdaneku, Treblinki. Važno je stvari nazvati pravim imenom – primjera radi, koristimo izraz Kristallnacht. Zašto? Jer je sve bilo puno stakla? Ne, to je Pogromnacht, noć pogroma. Terminologija je u slučaju holokausta izrazito bitna.“- rekao je g. Mor.

Antisemitizam dolazi u mnogim oblicima – u teorijama zavjere temeljenima na lažnom djelu „Protokoli sionskih mudraca“, u obliku rasnog antisemitizma, religijskog antisemitizma, anticionizma… „Nemoguće je govoriti o tome što nas je holokaust naučio bez sagledavanja povijesnog konteksta antisemitizma i shvaćanja kako se povijesni antisemitizam prilagodio modernim vremenima.“- rekao je g. Mor.

Holokaust nas je naučio da je potrebno boriti se protiv poricanja holokausta i iskrivljavanja povijesnih činjenica o njemu. To je danas veliki problem, a poricanje holokausta nije samo napad na židovsko sjećanje, već na ljudsko dostojanstvo. To je međunarodna kriminalna zavjera s ciljem zataškavanja najgoreg zločina u povijesti. Korištenjem klasičnog antisemitizma i uspoređivanjem žrtava – poput uspoređivanja žrtava holokausta sa žrtvama komunizma – nastoji se umanjiti značaj i težina holokausta.

Veleposlanik Mor je rekao da nas je holokaust naučio i da trebamo priznavati spasitelje i da im trebamo javno zahvaljivati. „Pravednici među narodima, koje pronalazi i nagrađuje Yad Vashem, su ljudi koji su u jeku holokausta, u najgorim trenucima, pokazali čovječnost i učinili pravu stvar. U Hrvatskoj je takvih 120, a uskoro će biti nagrađeno još dvoje, u Ludbregu i Slavonskom Brodu. Oni nam pokazuju da imamo moć odabira ispravne stvari.“- istaknuo je g. Mor.

„Naučili smo i da je tišina smrtonosna. Zločini holokausta mogli su se dogoditi jer ih nitko nije javno osuđivao, jer su ljudi šutjeli, jer je međunarodna zajednica šutjela i gledala. Kako je Elie Wiesel rekao, „indiferentnost i neaktivnost uvijek znače podršku počinitelju.“

Naučili smo i važnost čuvanja i cijenjenja nasljeđa preživjelih. Slavimo ih i prisjećamo ih se, jer su preživjeli ono najgore moguće i nakon toga ipak uspjeli izgraditi živote, a svoje priče podijeliti sa svijetom. I svijet ih sluša. Vidim pozitivan trend i u Hrvatskoj – mnogi gradovi održavaju sjećanje na svoje židovske zajednice, obnavljaju sinagoge… Radi se na tome da se doprinos Židova prije i nakon holokausta nikad ne zaboravi.

I naposljetku, naučili smo sljedeće – nikad više. Nikad više ne smijemo dopustiti da se tako nešto dogodi. Moramo dati glas onima koji glasa nemaju, žrtvama, potlačenima. Moramo se suprotstaviti masovnim zločinima, nepravdi i genocidu.

Moramo zapamtiti – „Šoa se dogodila. Može se dogoditi ponovno.“ To nam je lekcija i upozorenje. Mi pamtimo.“- završio je svoj govor veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj Ilan Mor.