U srijedu 5. travnja 2023. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održan je okrugli stol na temu “Klima, energija i mobilnost” u suradnji HKS-a i partnera iz Instituta Liszt – Mađarskog kulturnog centra Zagreb.

Pozdravnu riječ u ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta održao je prof. dr. sc. Roberto Antolović, prorektor za znanost, koji je istaknuo kako je ova tema svima bliska i važna, ali da se o njoj mora razgovarati više. “Naše je Sveučilište imalo brojne konferencije i projekte vezane uz ovu temu, posebice zbog enciklike pape Franje Laudato si koja je bila temelj velikog projekta Crolaudatosi uoči 2020. godine i pete obljetnice objave enciklike Laudato si. Ova je tema posebno aktualna u današnje vrijeme jer imamo razloga biti zabrinuti za održivost našeg planeta te moramo bolje razumjeti plan Zelene tranzicije kako bismo ga brže implementirali za dobrobit naših budućih generacija”, zaključio je Antolović.

Na okruglom stolu sudjelovali su Litkei Máté, direktor prestižnog MCC instituta za klimatsku politiku, Šimun Lončarević, istraživač s Energetskog instituta Hrvoje Požar te dr. sc. Jakov Žižić s Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Okruglim stolom moderirala je dr. sc. Leali Osmančević s Odjela za komunikologiju.