Hrvatsko katoličko sveučilište je u ponedjeljak 22. svibnja 2023. bilo je domaćin obilježavanja 57. Svjetskog dana sredstava društvenih komunikacija u organizaciji Sveučilišnog odjela za komunikologiju, Odbora za sredstva društvenih komunikacija Hrvatske biskupske konferencije (HBK) i Hrvatskog društva katoličkih novinara (HDKN).

U ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta prisutne je pozdravio rektor prof. dr. sc. Željko Tanjić istaknuvši da je dijalog temeljno komunikacijsko sredstvo, da nema alternativu te da ga treba promicati ustrajno i strpljivo na svim razinama.

U svojem pozdravnom govoru prof. dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Sveučilišnog odjela za komunikologiju podsjetio je kako su obilježavanje Svjetskog dana društvenih komunikacija naložili koncilski oci još prije 60 godina i da je to jedini dan čije je obilježavanje odredio Drugi vatikanski sabor. „Prepoznavanje uloge medija i važnosti medija sa strane Crkve u hrvatskom narodu dogodilo se kasnije zbog specifičnog društveno-političkog okvira do 1990-ih te Domovinskog rata, a važni pomaci dogodili su se u protekla tri desetljeća“, istaknuo je Valković.

U ime Hrvatske biskupske konferencije pozdravi govor održao je i predsjednik Odbora HBK za sredstva društvenih komunikacija zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski, koji se osvrnuo na ovogodišnju poruku pape Franje za 57. Svjetski dan u kojoj je pozvao odbacivanje svake retorike koja poziva na sukobljavanje i rat i svake promidžbe koja manipulira istinom, uz napomenu da u su središtu poruke istina i ljubav, koja nisu uvijek spojene, već ih se u komunikaciji mora znati prepoznati.

Nakon pozdravnih govora održan je okrugli stol „Katolički mediji u izgradnji unutarcrkvene javnosti“ u kojem su sudjelovali supročelnik Centra HBK za promicanje socijalnog nauka Crkve mons. prof. dr. Stjepan Baloban s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predsjednica HDKN-a doc. dr. Suzana Peran sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju HKS-a i novinar Glasa Koncila Luka Tripalo. Okruglim stolom moderirao je doc. dr. sc. Anto Mikić.