U srijedu 20. ožujka 2024. u dvorani „Blaženi Alojzije kard. Stepinac“ na Hrvatskom katoličkom sveučilištu Nj.E. g. Hong Sungwook, veleposlanik Republike Koreje u Hrvatskoj održao je predavanje  „Koreja – prijatelj Hrvatske“.

U ime Hrvatskog katoličkog sveučilišta okupljenima se obratio rektor prof. dr. sc. Željko Tanjić, koji je istaknuo kako Hrvatsku i Koreju povezuje sve više elemenata: “Koreja je prava industrijska velesila čemu i mi svjedočimo, budući da su Kia i Hyundai uložili preko 80 milijuna eura u tvrtku Rimac, a Korejce mi u Zagrebu znamo kao drage goste, turiste, a i naša župa svetog Blaža svake nedjelje ima organiziranu misu za njih, na engleskom jeziku. U Hrvatskoj od Koreje možemo zasigurno puno toga naučiti. Obrazovanje u Koreji je jako važno i u njega se puno ulaže. Sretni smo da u zemlji u kojoj su 11% stanovnika katolici djeluje čak 8 katoličkih sveučilišta od kojih se neka nalaze na Šangajskoj listi među 500 najboljih na svijetu”, istaknuo je rektor.

Nj. E. g. Hong Sungwook u svojem predavanju nadovezao se na rektorove misli “poveznica” Hrvatske i Koreje, istaknuvši da je Hrvatska za Korejce postala “must see” turistička destinacija koja ih oduševljava svojom prirodnom ljepotom. Uz to, popularnost korejskih brendova (npr. Samsung, LG, Kia, Hyundai) prisutna je u Hrvatskoj, a sve je popularniji i tzv. k-pop. Nj. E. Hong osvrnuo se i na rad veleposlanstva u Hrvatskoj – kroz brojne kulturne aktivnosti Koreja sudjeluje u hrvatskom životu, u suradnji s Ladom, ministarstvima i Vladom, u organizaciji važnih ekonomskih konferencija te programa uključenja lokalne zajednice. Njegova ekselencija Hong pozvao je studente da se prijave na GSK program namijenjen studentima diplomskih i doktorskih studija te da pokušaju neko vrijeme studirati u ovoj naprednoj azijskoj zemlji.

Nakon predavanje veleposlanik je odgovarao na pitanja publike o mogućnostima studija u Koreji, korejskoj ekonomiji te specifičnosti podjele Koreje na Južnu i Sjevernu. Programom je moderirala dr. sc. Suzana Obrovac Lipar, voditeljica Ureda za odnose s javnošću Hrvatskog katoličkog sveučilišta.