U Vodicama je od 22 do 24. studenoga 2023. održan 7. Kongres hitne medicine medicinskih sestara i medicinskih tehničara s međunarodnim sudjelovanjem na kojem su sudjelovali i brojni nastavnici Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

FOTO: Hrvatski zavod za hitnu medicinu

Dr. sc. Damir Važanić sa Sveučilišnog odjela za sestrinstvo održao je uvodno predavanje kao zamjenik ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM), u kojem se osvrnuo na dosadašnja postignuća u sustavu hitne medicine s naglaskom na aktualne projekte HZHM-a koji će pridonijeti dodatnom unapređenju hitne medicinske skrbi na području Republike Hrvatske.

U drugom bloku predavanja prof. dr. sc. Livia Puljak sa Sveučilišnog odjela za sestrinstvo održala je predavanje „Vrste istraživanja i objavljivanje rezultata diplomskih i završnih radova zdravstvenih studija u Hrvatskoj: retrospektivno kohortno i presječno istraživanje”. Riječ je o istraživanju koje je provela donedavna studentica Hrvatskog katoličkog sveučilišta, sveučilišna magistra sestrinstva Kristina Kraljić, u okviru svojega diplomskog rada.

Na kraju prvog dana Kongresa prof. dr. sc. Livia Puljak i dr. sc. Damir Važanić sudjelovali su okruglom stolu „Povezanost znanosti i prakse u sestrinstvu„. Okruglim stolom moderirala je doc. dr. sc. Biljana Kurtović, a na zanimljiva pitanja odgovarali su panelisti doc. dr. sc. Adriano Friganović, dr. sc. Kata Ivanišević, prof. dr. sc. Livia Puljak i dr. sc. Damir Važanić.

FOTO: Hrvatski zavod za hitnu medicinu

Drugog dana kongresa dr. sc. Kristijan Sedak sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju održao je predavanje „Komunikacija hitnih medicinskih službi s javnošću – pregled prakse i izazova”. Dr. sc. Lana Batinić sa Sveučilišnog odjela za psihologiju sudjelovala je u okruglom stolu „Psihološki aspekti rada djelatnika u hitnoj medicine„, kojim je moderirao Mario Harapin, a panelisti su osim dr. sc. Lane Batinić bili još i Vesna Trut, Perica Vucelić te Davorka Furdek.

Sedmi Kongres hitne medicine medicinskih sestara i medicinskih tehničara s međunarodnim sudjelovanjem organiziralo je Hrvatsko sestrinsko društvo hitne medicine pod pokroviteljstvom HZHM-a i Ministarstva zdravstva. Kongres je okupio brojne djelatnike hitne medicinske službe i ostale zdravstvene djelatnike s ciljem povezivanja i razmjene ideja, znanja i vještina.