Međunarodna znanstvena konferencija pod nazivom ‘Društvo i tehnologija: Kreativne industrije i umjetna inteligencija’ održala se 18. i 19. travnja 2024. u prostorijama Zagrebačkog inovacijskog centra. Glavni organizator konferencije bilo je Sveučilište Alma Mater Europaea, a u suorganizaciji su sudjelovali Hrvatsko katoličko sveučilište, Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Grafički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, tvrtka Media net d.o.o., Hrvatska zajednica inovatora i znanstveni časopis ‘Medijska istraživanja’. Dodatnu podršku pružili su časopisi Interdisciplinary Description of Complex Systems i Acta graphica, zaklada Konrad-Adenauer-Stiftung i Agencija za elektroničke medije, a Večernji list bio je medijski pokrovitelj.

Članovi Organizacijskog i Programskog odbora uključivali su docente sa Sveučilišnog odjela za sociologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Mateju Plenković i Josipa Ježovitu. Konferenciju su otvorili rektor Sveučilišta Alma Mater Europaea, prof. dr. sc. Ludvik Toplak, ravnatelj Agencije za elektroničke medije, Josip Popovac i predsjednik Hrvatske zajednice inovatora prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga. Nakon otvaranja skupa, pozvana predavanja su održali doc. dr. sc. Lana Ciboci Perša s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, dr. sc. Ljubiša Bojić s Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, izv. prof. dr. sc. Matej Mertik s Alma Mater Europaea, Anamaria Todorić iz Večernjeg lista i izv. prof. dr. sc. Robert Kopal s Sveučilišta primijenjenih znanosti EFFECTUS.

Tijekom dvodnevnog događanja, više od 50 znanstvenika predstavilo je svoje radove o budućnosti kreativnih industrija i utjecaju umjetne inteligencije. Predstavnici Hrvatskog katoličkog sveučilišta koji su izložili svoja istraživanja bili su prof. dr. sc. Jasna Ćurković Nimac, doc. dr. sc. Odilon Gbènoukpo Singbo, doc. dr. sc. Suzana Peran, dr. sc. Kristijan Sedak, Marta Takahashi, Zvonimir Pavković, Arijana Marjanović i Barbara Poslek. Više informacija o konferenciji i izlaganjima dostupno je na poveznici.