U sklopu 4. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Promjenjive životne okolnosti. Prilika za rast pojedinca i zajednice, nastavnice Sveučilišnog odjela za komunikologiju izv. prof. dr. sc. Irena Sever Globan i dr. sc. Leali Osmančević predstavile su svoj rad „Intrapersonalna komunikacija i društvene promjene. Samosuosjećanje i samoempatija kao ključni koncepti skrbi za sebe.“. Ovaj međunarodni znanstveno-stručni skup organizirao je Sveučilišni odjel za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta od 7. do 9. prosinca 2023.

Sukladno temi skupa, u radu su predstavljeni ključni koncepti intrapersonalne komunikacije, s osobitim naglaskom na samosuosjećanje i samoempatiju. U intrapersonalnom procesu poimanja vanjskih čimbenika s unutarnjim stanjem pojedinca i prepoznavanjem osjećaja, vidljiva je izravna povezanost između onoga što je uzrokovano društvenim promjenama i mislima koje se mogu pojaviti, a potencijalno i uzrokovati stanja nemira i nelagode. Samosuosjećanje stoga podrazumijeva svjesnu odluku da se s nježnošću prihvati osobna patnja, bez samoosude i samosažaljenja dok na intrapersonalnoj razini svjesnosti, pojedinac vlastite okolnosti percipira sastavnim dijelom životnoga iskustva svih ljudi te je sposoban osvijestiti svoje nezadovoljene potrebe i pronaći strategije koje će mu pomoći u njihovom ispunjenju.

Kroz izlaganje su predstavljena temeljna obilježja povezanosti intrapersonalne komunikacije i društvenih promjena te ključni koncepti skrbi za sebe s naglaskom na razvijanje komunikacijskih kompetencija za razumijevanje uloge i važnosti samosuosjećanja i samoempatije. Zaključno su predstavljene i strategije za razvijanje samosuosjećanja i samoempatije na intrapersonalnoj razini i kontekstualno u razdoblju društvenih promjena.