Naš doktorand Luka Poslon iz Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu (Digit-HeaL) sudjelovao je na konferenciji „Building Trust in Health Data“ koja se održala od 29. studenog do 1. prosinca 2023. u Ghentu, Belgija. Konferenciju su organizirale sljedeće institucije: European Institute for Innovation through Health Data (i~HD), Health Data Forum, Faculty of Medicine, University of Porto (FMUP) i Up-scaling the global univocal identification of medicines (UNICOM).

Konferencija je okupila brojne stručnjake iz Europe i svijeta iz područja primjene umjetne inteligencije u zdravstvenoj skrbi, podatkovne znanosti itd. Naglasak ovogodišnje konferencije bio je na izazovima koje treba riješiti kako bi se pouzdano koristili podaci visoke kvalitete za kontinuirano poboljšanje i ubrzavanje istraživanja u zdravstvenoj skrbi.

Teme konferencije bile su povjerenje u zdravstvene podatke, sigurnost lijekova za pacijente, upotreba podataka za medicinska istraživanja te uloga pacijenta u procesu zdravstvene skrbi. Povjerenje u zdravstvene podatke ključna je pretpostavka za poboljšanje statusa pacijenata i poticanje medicinskih istraživanja. Sigurnost lijekova ključna je za zdravlje i dobrobit pacijenata. Važnost zdravstvenih podataka, uključujući elektroničke zdravstvene zapise i brojne druge, prepoznaje se u personaliziranoj medicini, podršci pri kliničkom odlučivanju, AI aplikacijama, medicinskim istraživanjima i prediktivnoj analitici. Zdravstvena skrb usmjerena na pacijenta uključuje aktivno uključivanje pacijenata prilikom donošenja odluka o zdravstvenoj skrbi te odluka za vlastito zdravlje, osnažujući pacijente kao partnere u njihovoj skrbi.

Više informacija o konferenciji možete pronaći na poveznici.