U srijedu 24. siječnja 2024. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu održano je otvorenje izložbe „Neizdane diplome“ posvećene poginulim studentima u ruskoj agresiji na Ukrajinu. Inicijator projekta „Unissued Diplomas“ je Ukrajinsko-kanadski studentski savez, a izložbu je izradilo više od 50 autora – studentica i studenata iz Ukrajine i bliskih zemalja koji su ovim putem željeli dodatno ukazati na tragičnu dimenziju gubitka života, poglavito mladih života, uslijed ruske invazije Ukrajine. Izložba je osim na Hrvatskom katoličkom sveučilištu predstavljena na više od 45 sveučilišta diljem svijeta kao npr. u Japanu, Australiji i Kanadi, Danskoj, Irskoj, Norveškoj, SAD-u i Indiji.

Izložbu su otvorili rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić i student komunikologije s Ukrajinskog katoličkog sveučilišta Mykhailo Dziubii koji je ujedno i jedan od autora izložbe te trenutno boravi na Erasmus razmjeni na HKS-u.

Rektor Tanjić u svojem obraćanju istaknuo je kako bi bilo najbolje kada se ova izložba uopće ne bi trebala održati, kada ne bi bilo poginulih studenata u ruskoj agresiji na Ukrajinu. “Ova izložba na prvi pogled prikazuje lijepe, mlade, nasmijane ljude, sretne što su primili diplomu, no taj prvi dojam nestaje čim ugledamo mladiće u vojnoj odori i pročitamo prve rečenice izložaka. Izložba prikazuje tugu – tugu zbog njihovih izgubljenih mladih života, zbog boli koje su proživjele njihove obitelji, gubitka koji su osjetili njihovi prijatelji, profesori i svi drugi im bliski. Baš je zato i nužno o ovome razgovarati i osvijestiti se da je rat u Ukrajini i dalje prisutan, da i dalje traje. Bliži se 24. veljače i druga obljetnica rata u Ukrajini. Ova izložba ostat će otvorena do kraja veljače, punih mjesec dana kako bi svi oni koji dolaze na Sveučilište mogli pogledati izložbu i osvijestiti si koliko smo sretni što naši studenti studiraju u miru, što imamo promocije na kojima studentima predajemo diplome. Počašćeni smo što imamo prigodu biti domaćini izložbe i što i na ovaj način možemo pokazati koliko smo svjesni svih nedaća koje nosi rat i koliko podržavamo Ukrajinu u njezinim nastojanjima da postane ponovno zemlja mira, a ovom prigodom želio bih zahvaliti  našem studentu Mykhailu na inicijativi da se izložba otvori upravo na našem Sveučilištu”, istaknuo je rektor.

Mykhailo Dziubii, student koji je ujedno i jedan od autora izložbe, u kratkim je crtama istaknuo dva glavna cilja ove izložbe: “Prvi cilj ove izložbe je osigurati da se naše kolegice i naši kolege nikada ne zaborave, jer ljudi zaista umiru tek kada se o njima prestane govoriti. Drugi cilj je nastaviti kontinuirano podržavati Ukrajinu dok se bori protiv ruske agresije. Dakle, ne zaboraviti mrtve i nastaviti podržavati žive”, zaključio je Dziubii.

Izložba prikazuje 36 diploma, fotografija i kratke priče o životima, snovima i aspiracijama mladih studentica i studenata koji su poginuli u ruskoj agresiji na Ukrajinu. Više o projektu možete pronaći ovdje