Istraživanje koje je magistar sestrinstva Karlo Ložnjak proveo u okviru diplomskog rada obranjenog na Hrvatskom katoličkom sveučilištlu objavljeno je 20. veljače 2024. u znanstvenom časopisu Journal of Academic Ethics (čimbenik odjeka: 1,8). U istraživanju je ispitano kako etička povjerenstva rješavaju pitanja zaštite osobnih podataka u istraživačkim protokolima koje vrednuju, surađuju li sa službenicima za zaštitu podataka u vezi zaštite osobnih podataka u istraživanju te jesu li prošli ikakvu edukaciju u vezi s pitanjima zaštite osobnih podataka.

Zaštita podataka smatra se važnim pitanjem istraživačke etike u Europi te temeljnim ljudskim pravom. Prije ovog istraživanja nije bilo poznato u kojoj mjeri se etička povjerenstva i službenici za zaštitu podataka bave problematikom zaštite osobnih podataka u istraživanjima.

Istraživanje je provedeno putem intervjua uživo ili na daljinu, a uključivalo je dvije skupine ispitanika, predsjednike (ili delegirane članove) etičkih povjerenstava i službenike za zaštitu podataka. Intervjui su bili zvučno snimljeni, a zvučno snimljeni materijali, koji se koriste isključivo za pomoć pri prikupljanju odgovora, su u potpunosti ireverzibilno izbrisani nakon prijepisa potpuno anonimiziranih rezultata u elektronički dokument. Ispitanici su dali informirani pristanak putem e-pošte prije intervjua.

Rezultati istraživanja pokazali su kako ispitanici članovi etičkih povjerenstava uglavnom ne znaju tko je službenik za zaštitu podataka u njihovoj ustanovi (54,84%). Njih 64,52% nije nikada kontaktiralo službenika za zaštitu podataka. Većina etičkih povjerenstava (61,29%) je navela kako im ustanova nije ponudila nikakvu edukaciju iz područja zaštite osobnih podataka. Kao prepreku u vezi pitanja zaštite osobnih podataka, etička povjerenstva (26,09%) su najviše istaknula nedostatak jasnog protokola za procjenu pitanja zaštite osobnih podataka dok su službenici za zaštitu podataka (29,63%) najviše istaknuli nedostatak znanja istraživača o zaštiti osobnih podataka.

Zaključno, etička povjerenstva i službenici za zaštitu podataka gotovo i ne surađuju kada je u pitanju zaštita osobnih podataka u istraživačkim protokolima. Kontinuirana edukacija službenika za zaštitu podataka i članova etičkih povjerenstva u području zaštite osobnih podataka te izrada odgovarajućih priručnika i smjernica o postupcima zaštite osobnih podataka predstavljaju imperativ pri izradi budućih strategija zaštite osobnih podataka za akademske i znanstveno-istraživačke institucije.

Autori istraživanja su Karlo Ložnjak, Anamaria Malešević, Marin Čargo, Anamarija Mladinić, Zvonimir Koporc i Livia Puljak. Naziv objavljenog članka je Comparison of Heads of Research Ethics Committees with Data Protection Officers on Personal Data Protection in Research: A Mixed-Methods Study with Structured Interviews.

Poveznica na članak u časopisu

Karlo Ložnjak diplomirao je u akademskoj godini 2022./2023. na Odjelu za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Mentori diplomskog rada bili su prof. dr. sc. Livia Puljak, redovita profesorica Hrvatskog katoličkog sveučilišta i prof. dr. sc. Zvonimir Koporc, izvanredni profesor Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Referenca članka:

Ložnjak K, Malešević A, Čargo M. Mladinić A, Koporc Z, Puljak L. Comparison of Heads of Research Ethics Committees with Data Protection Officers on Personal Data Protection in Research: A Mixed-Methods Study with Structured Interviews. J Acad Ethics (2024). https://doi.org/10.1007/s10805-024-09509-8.