Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu je u četvrtak 9. ožujka 2023. u dvorani “Blaženi Alojzije kard. Stepinac” održan je okrugli stol “Zagreb osamdesetih” na kojemu su sudjelovali izv. prof. dr. sc. Tomislav Anić sa Sveučilišnog odjela za povijest HKS-a, izv. prof. dr. sc. Igor Duda s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Puli, dr. sc. Josip Mihaljević i dr. sc. Marko Zubak s Hrvatskog instituta za povijest te Goran Kulenović, redatelj serije Crno-bijeli svijet. Na okruglom stolu raspravljalo se o seriji Crno-bijeli svijet te o razlikama između serija i zbilje Zagreba u tim godinama.

Uz okrugli stol otvorena je i izložba „Zagi u Levisicama“ koju su osmislili studenti Sveučilišnog odjela za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta okupljeni u Klubu studenta povijesti „Homo volans“. Izložba se nalazi na prvom katu zgrade B našeg Sveučilišta te kroz dva dijela prikazuje život u Zagrebu 80-ih godina prošloga stoljeća u njegovoj svakodnevici kroz priče ljudi koji su ih proživjeli te kroz “ikonične” predmete koji su ih obilježili, poput Levisovih traperica, crno-bijelih fotografija, modnih dodataka, gramofonskih ploča i drugih.

Sami cilj izložbe je pobliže opisati i predočiti život mladih osamdesetih godina u Zagrebu kroz razvoj novog vala, priče i predmete toga razdoblja. Prvi dio izložbe obuhvaća razvoj i priče o razvoju novog vala od 1977. do 1979., kao ključ shvaćanja glazbene euforije osamdesetih, s tri središta na karti: Ljubljana, Rijeka i Zagreb, te prikazuje razvoj i međusobni utjecaj bendova Pankrti, Paraf, Prljavo Kazalište i Azra.

U “središtu” izložbe se nalazi zagrebački novi val popraćen glavnim albumima 1980., 1981. te 1982.: iz 1980.: Azra, Crno bijeli svijet, Doživjeti stotu i Vruće igre; iz 1981.: Novo! Novo! Novo!… Još jučer smo na filmu a sada i u vašoj glavi/ Film u Kulušiću Live, Sunčana strana ulice, Haustor i Heroj ulice; te iz 1982.: Zona sumraka, Ravno do dna i Filigranski Pločnici, s tekstovima o tijeku snimanja, promociji albuma  te QR kodovima za slušanje albuma. Uz albume, dio prostora uređen je kao redakcija/čitaonica časopisa Polet (POLETavanje do Zvečke) gdje su izloženi različiti brojevi Poleta. Uz njih, izloženi su i predmeti u vitrinama (gramofon, radio, kazete i sl.) iz 1980-ih pokraj kojih se nalazi “mali kutka” Zvečke i fotografije nastale u Masarykovoj ulici koje su ustupili fotograf Goran Pavelić Pipe i administratori Facebook grupe “Osamdesete u Zagrebu”. Drugi dio izložbe prikazuje priče otisnute starinskom garniturom štamparskih slova iz tog vremena o izlascima u kultne zagrebačke klubove i kafiće Kulušić, Saloon, Lapidarij, Jabuka i druge, okupljanjima i glasovima koji su odzvanjali Masarykovom ulicom.

Izložba je otvorena sve do 29. ožujka 2023., a detalje o izložbi  i kako su naši studenti u medijima predstavili svoj projekt možete pogledati u galeriji fotografija, kao i na poveznici.