U srijedu, 10. travnja 2024. u Novom Vinodolskom je u organizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske održana treća konferencija Demografija u fokusu: Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva u sklopu istoimenog projekta.

Interdisciplinarni tim Sveučilišnog odjela za sociologiju HKS-a na čelu s prorektorom za nastavu prof. dr. sc. Rokom Mišetićem predstavio je rezultate istraživanja o aktualnoj demografskoj slici te demografskim izazovima s kojima se nose čelnici lokalne i područne (regionalne) samouprave regije zapadna Hrvatska koja obuhvaća tri županije: Istarsku, Primorsko-goransku te Ličko-senjsku.

Konferenciji su prisustvovale studentice prve godine sveučilišnog prijediplomskog studija Sociologija koje u ljetnom semestru ove akademske godine slušaju predmet Demografija. Nakon izlaganja je uslijedila panel rasprava i radionica o potencijalnim mjerama za poboljšanje demografskog stanja u kojoj su uz istraživače i studentice s HKS-a sudjelovali i predstavnici jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, djelatnici Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te zainteresirana javnost.