U utorak, 12. prosinca 2023. u Prelogu je u organizaciji Hrvatskoga katoličkog sveučilišta i Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske održana druga konferencija Demografija u fokusu: Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva u sklopu istoimenog projekta.

U ime organizatora okupljenima su se uvodno obratili prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta te Ante Babić, univ. spec. oec., zamjenik državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Interdisciplinarni tim Sveučilišnog odjela za sociologiju HKS-a na čelu s prorektorom za nastavu prof. dr. sc. Rokom Mišetićem predstavio je rezultate istraživanja o aktualnoj demografskoj slici te demografskim izazovima s kojima se nose čelnici lokalne i područne (regionalne) samouprave regije sjeverna Hrvatska koja obuhvaća četiri županije: Koprivničko-križevačku, Međimursku, Varaždinsku i Krapinsko-zagorsku.

Uvodno predavanje o aktualnoj demografskoj slici održao je dr. sc. Tomislav Belić zaključivši kako je demografska revitalizacija putem unutarnjih potencijala teško ostvariva. Dr. sc. Nika Đuho je govorila o (ne)iskorištenosti demografskih mjera, dok je doc. dr. sc. Josip Ježovita održao izlaganje o zadovoljstvu suradnjom s institucijama i načinima informiranja javnosti o demografskim temama. Doc. dr. sc. Miriam Mary Brgles i doc. dr. sc. Petra Palić predstavile su potencijale i slabosti te preporuke za daljnje aktivnosti u JLS u regiji sjeverna Hrvatska.

Nakon izlaganja je uslijedila plodonosna panel rasprava o mjerama za poboljšanje demografskog stanja u kojoj su uz istraživače s HKS-a i rektora prof. dr. sc. Željka Tanjića sudjelovali i predstavnici jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, djelatnici Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te studenti i nastavnici Sveučilišta Sjever predvođeni izv. prof. dr. sc. Petrom Miševićem, prorektorom za suradnju s gospodarstvom, EU projekte i međuinstitucijsku suradnju.