Hrvatsko katoličko sveučilište u suradnji s Katoličkim teološkim fakultetom Sveučilišta u Würzburgu iz Njemačke organizira u Zagrebu od 9. do 12. prosinca 2015. godine međunarodnu znanstvenu konferenciju „Politička prava i religija“ na kojoj će sudjelovati 31 znanstvenik iz 21 zemlje Europe, Južne Amerike, SAD-a, Afrike i Azije.

Konferencija u Zagrebu je treća u nizu koja se održava u sklopu interdisciplinarnog međunarodnog znanstveno-istraživačkog projekta „Religija i ljudska prava“.

Koordinator projekta je prof. dr. sc. Hans-Georg Ziebertz s Katoličkog teološkog fakulteta, Sveučilišta u Würzburgu a voditelj projekta za Hrvatsku je prof. dr. sc. Gordan Črpić, prorektor za organizaciju i poslovanje Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Uključivanjem u projekt Hrvatska je postala dio svjetskog istraživanja odnosa između religije i ljudskih prava. Empirijski dio istraživanja uključuje oko 25 000 mladih ljudi iz zemalja sudionica projekta. Hrvatsko istraživanje je provedeno u studenom i prosincu 2014. godine.

Prijavljeni sudionici na konferenciju u Zagrebu iz Njemačke, Italije, Norveške, Švedske, Velike Britanije, Nizozemske, Španjolske, Poljske, Rumunjske, Švicarske, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Gruzije, Sjedinjenih Američkih Država, Čilea, Južne Afrike, Tanzanije, Nigerije i Indije predstavit će u dva radna dana rezultate nacionalnih istraživanja s posebnim osvrtom na temu „Politička prava i religija“, izmijeniti iskustva te promišljati o ovoj važnoj temi u interdisciplinarnom okruženju znanstvenika teologa, sociologa, politologa i pravnika.

Konferencija će otvoriti prostor za diskusiju o pitanjima: Kako posebice mladi ljudi razumiju i vrednuju politička i sudska prava i u kojoj mjeri su vjerska uvjerenje i prakse povezana sa stavovima prema tim ljudskim pravima? Može li religija biti identificirana kao snaga koja podupire ljudska prava? Koja su aktualna pitanja u području odnosu religije i političkih prava? Jedno od obilježja konferencije je i činjenica da će se rad odvijati u ekumenskom okruženju s obzirom da znanstvenici dolaze kako iz katoličkih zemalja i teoloških učilišta tako i iz zemalja u kojima većinu čine protestantske ili pravoslavna crkva.

Program konferencije započinje 9. prosinca oko 18.00 sati kada će nakon pozdravnih govora javnosti biti predstavljeni rezultati hrvatskog istraživanja „Religija i ljudska prava“. 10. i 11. prosinca će se održati plenarna predavanja, predavanja u grupama, sastanci vezani uz daljnji razvoj projekta „Religija i ljudska prava“ te kratak kulturni program.

Partner konferencije: