Dunja Brozović Rončević, hrvatska jezikoslovka i etnologinja, održala je 23. siječnja 2024. gostujuće predavanje za studente pojedinih kolegija čijim je nositeljem izv. prof. dr. sc. Filip Galović, a na kojima se obrađuju dijalektološke, sociolingvističke i druge jezikoslovne teme, ali i teme povezane s hrvatskom kulturom.

Gostujuća predavačica upoznala je studente s lingvističkom geografijom, bitnom jezikoslovnom disciplinom koja proučava zastupljenost jezičnih pojava na određenome prostoru, kao i s važnim projektima koje danas provode hrvatski jezikoslovci. Istaknula je nužnost prikupljanja terenske građe koja se potom prikazuje na kartama i jezičnim atlasima te pokazala kako se takve karte izrađuju i na koji se način iščitavaju.

Predočila je na mnoštvu primjera koliko su hrvatski mjesni govori bogati i kako se određeni termin u mnogim različitim oblicima pojavljuje na hrvatskome prostoru.

Nakon diskusije i više pitanja studenata, izv. prof. dr. sc. Filip Galović zahvalio je gostujućoj predavačici na lijepome izlaganju i potaknuo studente na terensko prikupljanje jezične građe jer mjesni su govori dijelom identiteta, tradicije i kulture, stoga ih je važno zapisivati, proučavati i njegovati.