U utorak, 4. prosinca 2023., studenti druge godine sveučilišnog diplomskog studija komunikologije imali su priliku na kolegiju Politička komunikacija slušati gostujuće predavanje političke novinarke Petre Buljan s Nove TV. Predavanje je bilo dinamično i interaktivno, pružajući studentima priliku za stjecanje uvida u složen svijet političkog novinarstva iz prvih ruku.

Petra Buljan je diplomirala novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, a u struci počela je raditi još 2017. kao studentica na Novoj TV gdje je ostala i do danas. Svoje predavanje započela je uvodom u političko novinarstvo opisujući različite izazove s kojima se susreće u radu. Također je istaknula kako je hrabrost bitna karakteristika u toj struci jer je potrebno postavljati mnogo osjetljivih pitanja na koja mnogi ne žele odgovoriti. Kao novinarka mora raditi u interesu javnosti pa je potrebno biti i odlučan u dolasku do relevantnih informacija i intervjuiranju političkih aktera.

Predavanje je bilo potkrijepljeno mnogim primjerima i izazovima s kojima se susretala kroz svoj rad. Opisala je tehnike koje političari koriste kako bi izbjegli odgovaranje na pitanja, naglašavajući kako preusmjeravaju raspravu ili izbjegavaju izravno odgovoriti. Jedna od tih tehnika je kontinuirano ponavljanje već rečenog što novinarima predstavlja prepreku u dolasku do informacija koje su bitne za objektivno informiranje javnosti. Studenti su imali priliku čuti praktične savjete i smjernice kako odgovoriti na takve izazove kako bi održali integritet novinarskog rada u političkom kontekstu.

Predavačica je slikovito opisala rad u redakciji koji ponekad zna biti izuzetno kaotičan i dinamičan te zahtjevan u pogledu brzine i preciznosti. Upravo zbog takvog intenziteta rada ponekad se događaju nenamjerne pogreške koje je potrebno pravodobno primjetiti i ispraviti.