Prof. emerit. Emilio Marin sudjelovao je kao pozvani predavač na online konferenciji Pugwash Croatia i World Academy of Art and Science “Security, science and peace”, 24. studenog 2022., s izlaganjem na temu Europa i Afrika u kontekstu studija religija. E. Marin, koji je kao gostujući znanstvenik na poziv Francuske škole u Ateni proveo dva mjeseca radeći na projektu grčke onomastike u Dalmaciji, predstavio je svoju monografiju “Augusteum Naronitanum”, u izdanju Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Muzeja Narone, na posebnoj konferenciji u tom najstarijem inozemnom znanstvenom institutu u Ateni, 28.  studenog 2022. Potom je Marin sudjelovao na znanstvenom skupu o starokršćanskoj arheologiji, u Skopju, kao gost Makedonske akademije nauka i umjetnosti, te je održao predavanje u povodu četvrt stoljeća od održavanja jubilarnog međunarodnog kongresa starokršćanske arheologije u Splitu, pa se je tog dana, 5. prosinca 2022., susreo s nazočnim Nj. blaženstvom Arhiepiskopom Ohridskim i Makedonskim Stefanom, poglavarom Makedonske pravoslavne crkve, kojemu je uručio zbornik “Sv. Jeronim kroz vjekove”, u izdanju Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Instituta za povijest umjetnosti, kojemu je bio urednikom s Katarinom Horvat-Levaj.