Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu su održana dva gostujuća predavanja na kolegiju Uvod u zaštitu i dobrobiti djece i ranjivih osoba u organizaciji Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba.

Prvo predavanje se odvilo 21. studenog 2023. godine gdje je pozvana predavačica bila gospođa Susanne Brenner-Büker iz njemačke zaklade Die Sternsinger. Ona je u svom predavanja predstavila zakladu iz koje dolazi. Zaklada Die Sternsinger (u prijevodu “Zvjezdani pjevači”) je njemačka katolička humanitarna organizacija koja organizira tradicionalnu akciju prikupljanja novca u kojoj se djeca oblače kao Tri mudraca i idu od vrata do vrata pjevajući božićne pjesme. Ova tradicija posebno je prisutna u razdoblju između Božića i 6. siječnja, koji se slavi kao blagdan Tri kralja. Djeca, često u pratnji odraslih, posjećuju kuće, pjevaju tradicionalne pjesme, nude blagoslove i prikupljaju donacije. Prihodi prikupljeni tijekom ove aktivnosti obično se doniraju dobrotvornim svrhama, s naglaskom na pomoći djeci koja su u potrebi. Tradicija “Sternsinger” ima kako kulturnu tako i vjersku važnost. Ona ne samo da širi radost Božića, već služi i kao dobrotvorna i zajednička aktivnost. Mnogi se raduju posjetu Sternsingera jer je to vesela i srdačna tradicija. Prikupljena sredstva se usmjeravaju prema određenim projektima, poput podrške obrazovanju, zdravstvu ili drugim oblicima pomoći siromašnoj djeci. Inicijativa naglašava kršćanske vrijednosti ljubavi prema bližnjemu, solidarnosti i važnosti brige za druge. Ova tradicija ima duboke korijene u njemačkom katoličkom kontekstu i predstavlja simboličan način izražavanja solidarnosti i pomoći onima u potrebi.

Drugo predavanje je održala dr. Alessandra Campo s Instituta za antropologiju Papinskog pontifikalnog sveučilišta Gregoriana (IADC). U svom predavanju je govorila o Institutu, njihovoj misiji i viziji. U Institutu su posvećeni istraživanju i poučavanju o dostojanstvu i skrbi na međukulturalni i interdisciplinarni način, ukorijenjen u kršćanskom pogledu na ljudski život. Njegova misija uključuje doprinos stvaranju sigurnijeg svijeta, podizanje svijesti o zaštiti, posebno maloljetnika i ranjivih odraslih, te obuku stručnjaka diljem svijeta za sprječavanje zlostavljanja. Institut radi na tome da svijet u kojem živimo bude svijet u kojem svi ljudi mogu živjeti slobodno, bez straha, primajući potrebnu skrb. Vođen svojim kršćanskim načelima, IADC se zalaže za promicanje svijesti o ljudskom dostojanstvu, poticanje obrazovanja i interdisciplinarnog istraživanja te obuku pojedinaca za primjenu mjera za zaštitu ljudskog dostojanstva, posebno za ranjive. Institut želi doprinijeti formiranju pojedinaca koji služe drugima, usklađujući se s misijom Katoličke Crkve i društva, što se odvija kroz promjenu dosadašnjih mentaliteta te stavljanja žrtve/osobe koja je preživjela zlostavljanje na prvo mjesto, ali u cjelovitom kontekstu u kojem se ona nalazi.