Sveti Otac imenovao je 19. prosinca profesora emeritusa Emilija Marina članom Papinskog odbora za povijesne znanosti, objavio je Tiskovni ured Svete Stolice.

U ime akademske zajednice Hrvatskog katoličkog sveučilišta čestitamo profesoru emeritusu Emiliju Marinu na imenovanju i ukazanom povjerenju koje mu je iskazao papa Franjo.

Podsjetimo:

Prof. dr. Emilio Marin rođen je u Splitu, 6. veljače 1951. Završio splitsku Klasičnu gimnaziju (1969.), diplomirao na zagrebačkom Filozofskom fakultetu (1973.), magistrirao (1977.) i doktorirao (1990.) na Sveučilištu u Zagrebu.

Bio je dugogodišnji kustos (od 1973.) i ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu (1988. – 2004.), te voditelj arheoloških istraživanja u Saloni i Naroni i začetnik Muzeja Narone. Gostujući profesor All Souls College Sveučilišta u Oxfordu (1984./1985), počasni je doktor Sveučilišta Paris-Est (2005.), redoviti gostujući profesor na Sveučilištu Paris-Sorbonne (2002./2003.), te redoviti naslovni profesor provincijalne arheologije na Sveučilištu u Splitu (od 1997./1998., u trajnom zvanju od 2003.).

Predavao je na mnogim sveučilištima i sudjelovao na velikom broju znanstvenih skupova te postavio niz izložaba. Bio je glavni tajnik XIII. Međunarodnog kongresa za starokršćansku arheologiju Split-Poreč 1994., utemeljitelj i glavni urednik zagrebačkog časopisa Latina et Graeca (1972. – 1973.) te glavni urednik splitskog Vjesnika za arheologiju i historiju dalmatinsku (1988. – 2004.).

Bio je veleposlanik Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i pri Suverenom viteškom Malteškom redu (2004. – 2011.). Od 2011. (prvi) je redoviti profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu, a od 2012. – 2020. bio je prorektor za međunarodnu suradnju Sveučilišta. Autor je i urednik brojnih knjiga, autor nekoliko stotina znanstvenih i stručnih radova i članaka.

Član je Francuske akademije znanosti i umjetnosti, Razreda za humanističke znanosti – Institut de France, Académie des Inscriptions et Belles Lettres (izabran za redovitog inozemnog člana 2003.) i član Papinskog povjerenstva za sakralnu arheologiju u Vatikanu (imenovan od Benedikta XVI. 2012.), dopisni je član Pontificia Accademia Romana di Archeologia, Rim (1996.) i Real Academia de Buenas Letras, Barcelona (1997.), Societé Nationale des Antiquaires de France, Pariz (1997.) i Deutsches Archäologisches Institut, Berlin (2001.). Član je Comitato promotore dei congressi internazionali di archeologia cristiana, Rim (1997.). Redoviti je član European Academy of Sciences and Arts, Salzburg (2019.).

Od 1998. do 2019., član je Vijeća za kulturu Hrvatske biskupske konferencije. Od 2014. do 2018., član je Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj te predsjednik Upravnog vijeća Instituta za arheologiju u Zagrebu. Od 2016., dopredsjednik je Hrvatskog diplomatskog kluba. Malteški je vitez.

Nositelj je odličja pape Benedikta XVI. viteza Reda Pija IX. (Ordo Pianus) Prvog razreda, s Velikim križem, kao i Velikog križa Pro merito Melitensi Suverenog viteškog Malteškog reda, odličja Republike Italije Commendatore dell’Ordine della Stella della solidarietà italiana, Republike Francuske Officier de l’Ordre des arts et des lettres. Dobitnik je Nagrade Europskog kruga za znanost Europskog pokreta Hrvatska, Nagrade za životno djelo Splitsko-dalmatinske županije, Nagrade Grada Splita, Nagrade Grada Metkovića za životno djelo, te odličja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića. Dobitnik je Nagrade Frane Bulić za životno djelo u znanosti „Slobodne Dalmacije” i Državne nagrade za životno djelo u humanističkim znanostima. Počasni je građanin Dubrovačko-neretvanske županije, Općine Pučišća na Braču i Grada Zagreba.