U Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji su 4. ožujka 2024. godine održane dvije edukacije Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba pod nazivom “ Edukacije za svećenike i redovnike o prevenciji i zaštiti maloljetnika u đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. II. edukacija”. Edukacije su održane u Slavonskom Brodi i Županji.

 

Slavonski Brod

Predavači na edukaciji u Slavonskom Brodu su bili program managerica Centra Jelena Zadro, mag. psych., Marina Šijaković, lic. safeg., alumna Instituta za antropologiju, Gregoriana te mr. sc. Dario Hrga, nadbiskupijski povjerenik za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba i djelatnik Međubiskupijskog suda I. stupnja u Đakovu. Na edukaciji su sudjelovali svećenici i redovnici slavonskobrodskog, garčinskog i sibinjskog dekanata.

O temi “Razumijevanje moći” je govorila Jelena Zadro gdje je bilo govora o nekim specifičnostima u odnosima u kontekstu moći, pitanje moći u Crkvi i crkvenim institucijama. Po predavanju su uslijedila brojna pitanja i rasprava sudionika. Potom je Marina Šijaković govorila o temi “Izgradnja kulture zaštite: pojedinci, zajednice i ustanove” u kojem je kroz tripodni model relacijske sigurnosti objasnila kako je zaštita maloljetnika nužno poslanje  za sve članove zajednice, a putem rada i rasprave na konkretnom slučaju na koji način zlostavljači manipuliraju u različitim fazama procesa. Potom je Dario Hrga govorio o temi “Kanonsko pravo i seksualno zlostavljanje”. Izložene teme su bile popraćene brojnim pitanjima i konkretnim primjerima. 

U konačnici, sudionici su ispunili evaluacijske upitnike te dobili personalizirane potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Time je edukacija u Slavonskom Brodu bila zaključena.

 

Županja

Predavači na edukaciji u Županji bili su voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić, stručna supervizorica Centra doc. dr. sc. Sanda Smoljo Dobrovoljski te dr. sc. Zdenko Ilić, sudski vikar i profesor na KBF-u u Đakovu. Na edukaciji su sudjelovali svećenici i redovnici županjskog, drenovačkog i otočkog dekanata.

O temi “Razumijevanje moći” je govorila Anita Dučkić Sertić te je istaknula neke specifičnosti u odnosima u kontekstu moći, pitanje moći u Crkvi i crkvenim institucijama. Bilo je govora i o određenim predrasudama s obzirom na suočavanje s temom zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi. Zatim je Sanda Smoljo Dobrovoljski govorila o temi “Počinitelji zlostavljanja” gdje je istaknula neke specifičnosti počinitelja zlostavljanja, rizične i zaštitne faktore te sugerirala određene korake u budućim djelovanjima.Potom je Zdenko Ilić govorio o temi “Kanonsko pravo i seksualno zlostavljanje”. Izložene teme su bile popraćene brojnim pitanjima i konkretnim primjerima.

U konačnici, sudionici su ispunili evaluacijske upitnike te dobili personalizirane potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Time je edukacija bila zaključena. Cilj govora o ovim temama jest podizanje razine svijesti službenika Crkve te povećanje senzibilnosti u prepoznavanju zlostavljanja i zanemarivanja.

Kroz interaktivna predavanja, radionice i prostor za pitanja i diskusiju sudionici su dobili uvid u osnovne elemente zaštite maloljetnika ali i sami predložili teme i područja koja su aktualna. Edukacija se sastoji od 2 poludnevna formativna susreta u 6 gradova na području Đakovačko- osječke nadbiskupije, a namijenjena je za sve dijecezanske i svećenike i redovnike te za sve kapelane i djelatnike središnjih nadbiskupijskih ustanova.

 

Hrvatsko katoličko sveučilište