U Križevcima, u Dječjem domu Sv. Marko Križevčanin, je 16. ožujka održana edukacija Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba pod nazivom “Promicanje dobrobiti maloljetnih i ranjivih osoba u Katoličkoj Crkvi” – “Uvod u zaštitu i dobrobit djece i ranjivih osoba”. Predavači na edukaciji su bili voditeljica Centra dr. sc. Anita Dučkić Sertić i stručni suradnik Centra Damjan Kovač, mag. theol. Edukacija je održana za djelatnike Dječjeg doma Sv. Marko Križevčanin.

Uvodni dio edukacije je protekao u pozdravima, predstavljanju misije i vizije Centra te u međusobnom upoznavanju sudionika i predavača.

O temi “Dostojanstvo ljudske osobe” je govorila Anita Dučkić Sertić. U temi su obrađena neka temeljna pitanja u vezi kršćanskog poimanja dostojanstva svake ljudske osobe. Nakon predavanja je uslijedila interaktivna radionica koju je vodio Damjan Kovač. Potom je nastavio s temom “Razumijevanje moći i kako dalje nakon zlostavljanja” u kojem je govorio o specifičnostima zlostavljača, pitanju moći u Crkvi i nekim konkretnim smjernicama koje se mogu poduzeti u slučaju zlostavljanja. Zatim je Anita Dučkić Sertić govorila o temi “Granice u odnosima”. Sudionici su ispunjavali upitnike o vlastitim granicama, dobili svoje rezultate te je uslijedila rasprava. Predavanje je popraćeno brojnim pitanjima, primjerima iz prakse.

U konačnici, sudionici su ispunili evaluacijske upitnike te dobili personalizirane potvrde za sudjelovanje. Sudionici su iznijeli svoje dojmove o održanoj edukaciji te izrazili želju za daljnjim educiranjem o ovoj tematici. Time je edukacija bila zaključena. Cilj govora o ovim temama jest podizanje razine svijesti službenika Crkve te povećanje senzibilnosti u prepoznavanju zlostavljanja i zanemarivanja.

Nakon edukacije su se djelatnici Centra susreli s prelatom Katoličke Crkve i križevačkim vladikom Milanom Stipićem. U susretu su predstavili rad Centra te se s vladikom Stipićem dogovarali oko budućih edukacija u Križevačkoj eparhiji.