Izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, univ. spec. clin. psych. i dr. sc. Marijana Matijaš sa Sveučilišnog odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta sudjelovale su 7. i 8. rujna 2023. godine na 43. godišnjoj konferenciji međunarodnog društva The Society for Reproductive and Infant Psychology (SRIP) u Lausanne u Švicarskoj.

Profesorica Nakić Radoš članica je Programskog odbora ove konferencije te je aktivno sudjelovala vodeći dvije sekcije i održavši usmeno izlaganje na temu „Maternity care and traumatic birth in Croatia“ te „Attachment orientations, parent-infant bonding and family-work conflict- a longitudinal study of mothers and fathers“ u su-autorstvu sa suradnicima iz Izraela. Također, tijekom konferencije sudjelovala je na sastancima uredništva časopisa Journal of Reproductive and Infant Psychology kao su-urednica.

Dr. sc. Matijaš dobitnica je nagrade za mlade znanstvenike (eng. Early Career Researcher Prize) SRIP društva za ovu godinu te je u središnjem programu konferencije održala izlaganje na temu „Dysphoric milk ejection reflex (D-MER): prevalence, breastfeeding experience, and mental health issues“. Ovo istraživanje, nastalo je u okviru projekta Odrednice, ishodi i međuodnos mentalnog i tjelesnog zdravlja žena u trudnoći i nakon porođaja kojeg financira Hrvatsko katoličko sveučilište.

Također, profesorica Nakić Radoš i dr. sc. Matijaš sudjelovale su 6. rujna 2023. godine na sastanku međunarodne kolaboracije INTERSECT (https://www.intersectstudy.org/) koja istražuje traumatska iskustva povezana s porođajem, a u čijoj realizaciji sudjeluje više od 40 zemalja diljem svijeta. Tijekom sastanka predstavljeni su preliminarni rezultati iz nekoliko zemalja, uključujući Hrvatsku, te dogovoreni daljnji koraci za nastavak projekta.