Naši doktorandi iz Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu Anamaria Malešević i Luka Poslon sudjelovali su na međunarodnoj ljetnoj školi „Health Care Analysis in an International Perspective“ koja se održala od 4. do 7. srpnja 2022. godine u Bukureštu (Rumunjska), u organizaciji Sveučilišta u Stockholmu i Sveučilišta u Bukureštu.

Riječ je o međunarodnoj ljetnoj školi koja je okupila 29 odabranih studenata, okupljenih diljem Europe, s ciljem približavanja temeljitog uvida u analizu pružanja zdravstvene skrbi iz interdisciplinarne i međunarodne perspektive. Vrhunski stručnjaci su studente upoznali s teorijom i metodologijom društvenog i ekonomskog vrednovanja zdravstvene zaštite i zdravstvenim politikama kroz prikaz različitih zdravstvenih ustanova kao studije slučaja.

Neke od glavnih tema koje je navedena ljetna škola obradila su: zdravstveni sustavi diljem svijeta, zdravstvena ekonomija i ekonomska evaluacija, evaluacija utjecaja zdravstvenih politika, kvaliteta života, etika zdravstvene zaštite, COVID-19 i analiza zdravstvene skrbi, pokazatelji kvalitete i uspješnosti u bolnicama.

Postignuti ishodi učenja ljetne škole su sljedeći: razumijevanje različitih sustava financiranja zdravstvenih sustava, razumijevanje razlike u organizaciji pružanja zdravstvene zaštite, učenje identifikacije i mjerenja troškova i posljedica zdravstvenih intervencija, primjena etičkih koncepata i teorija prilikom analize zdravstvene skrbi, razumijevanje kako osnovni statistički alati mogu pomoći u dobivanju važnih praktičnih rezultata, razumijevanje analize studije slučaja iz interdisciplinarne perspektive.

Time je ljetna škola „Health Care Analysis in an International Perspective“ postala veliki doprinos u razvoju znanja i dodatnom usavršavanju doktorandice Malešević i doktoranda Poslona u području etike digitalnih tehnologija u zdravstvu. Doktorandi su sudjelovanje na ovoj ljetnoj školi unaprijedili razumijevanje međusobno povezanih znanstvenih područja u zdravstvenoj skrbi te produbili znanje o primjeni etičkih koncepata i teorija na analizu zdravstvene zaštite.