Naš doktorand iz Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu (Digit-HeaL) Luka Poslon sudjelovao je na ljetnoj školi Trust and Machine Learning koja se održala od 26. do 28. srpnja 2023. u Stuttgartu. Ljetna škola je održana u organizaciji High-Performance Computing Center (HLRS) pri Sveučilištu u Stuttgartu. Tema ljetne škole bila je vezana uz povjerenje u metode umjetne inteligencije koje su se našle u središtu pozornosti zbog nedavnih relevantnih tehnoloških dostignuća poput ChatGPT-a, autonomnih vozila i prometnih nesreće koje su prouzročili te zbog nedostatka pravne regulacije u gorućim pitanjima koje se tiču umjetne inteligencije. Povjerenje zauzima ključnu ulogu pri procjeni mogućih posljedica u modelima strojnog učenja (machine learning).

Ljetna škola bila je podijeljena u nekoliko različitih sesija. Prva sesija se odnosila na praktičnu poduku u programiranju jednostavnih AI aplikacija. Druga sesija bila je posvećena shvaćanju etičkih i normativnih aspekata povjerenja u kontekstu strojnog učenja. Treća sesija odnosila se na epistemološki aspekt povjerenja u induktivnim metodama strojnog učenja.

Osim sudjelovanja u navedenim sesijama, naš doktorand Poslon održao je izlaganje pod nazivom Outpacing the Trustworthiness in LLM Use in Medicine by Addressing Opacity and Enhancing Explainability u kojem je govorio o izazovima povjerenja do kojih dolazi prilikom primjene velikih jezičnih modela u medicini kao i posljedicama nedostatka objašnjivosti u kontekstu “black box” problema.

Predavači na ljetnoj školi bili su: Andreas Kaminski, Sebastian Hallensleben, Nic Fillion i Tom Sterkenburg. Više informacija o ljetnoj školi možete pronaći na poveznici.