Naš doktorand iz Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu (Digit-HeaL) Luka Poslon sudjelovao je kao predavač na dvije ljetne škole i to u nacionalnom terminu za mlade iz Hrvatske u razdoblju od 31. srpnja do 6. kolovoza 2023. te u međunarodnom terminu za mlade iz cijeloga svijeta u razdoblju od 7. kolovoza do 13. kolovoza 2023. Navedene ljetne škole održale su se u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska i Svjetskog saveza mladih Europa. Na ljetnoj školi u nacionalnom terminu sudjelovao je jedan student Hrvatskog katoličkog sveučilišta s Odjela za povijest.

Navedene ljetne škole održale su se u Šibeniku i okupile su renomirane stručnjake iz područja bioetike i ljudskih prava s ciljem edukacije mladih o važnim bioetičkim izazovima današnjice koji potencijalno ugrožavaju ljudsko dostojanstvo te osnaživanja mladih kako bi adekvatno mogli odgovoriti  na te iste izazove. Neke od tema koje su predstavljene na ovogodišnjim ljetnim školama putem interaktivnih predavanja, radionica i debata su pravo na život, priziv savjesti, umjetna inteligencija, kontrola populacije, međunarodno posvojenje, surogat majčinstvo.

Naš doktorand Poslon predstavio je rad Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu (Digit-HeaL), sudjelovao u dvije panel rasprave te održao pet izlaganja od čega dva na hrvatskom jeziku pod nazivom „Uvod u bioetiku“ te „Implementacija umjetne inteligencije u medicini“. Na engleskom jeziku je održao izlaganja pod nazivom „Introduction to Artificial Intelligence Ethics“, „Artificial Intelligence in Healthcare“ te „Effects and Consequences of Surrogacy Today“.

Svjetski savez mladih je neprofitna organizacija koja okuplja mlade različitih interesnih područja u dobi od 18 do 30 godina, a za središte djelovanja ima promicanje i zaštitu ljudskih prava temeljenih na neotuđivom ljudskom dostojanstvu.

Više informacija o ljetnoj školi možete pronaći na poveznici.