Doc. dr. sc. Ivan Uldrijan sa Sveučilišnog odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta održao je u četvrtak 21. ožujka 2024. predavanja o dezinformacijama na učiteljskim vijećima u dvjema osnovnim školama – OŠ „Vladimir Nazor“ u Pisarovini te OŠ Kustošija u Zagrebu. Predavanja je organiziralo Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) u sklopu projekta „Dezinformacije pod povećalom djece“, koji podupire Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.

Kroz interaktivna je predavanja i brojne primjere učiteljima i stručnim suradnicima predavač približio različite pojavne oblike dezinformacija u suvremenim medijima, kao i opasnosti do kojih dovode. Naročito je ukazao na važnost medijske pismenosti kao vještine koja je ključna za kritičko promišljanje medijskih sadržaja, a ponudio je i konkretne savjete za medijski odgoj djece u kontekstu teme dezinformacija. Naime, jedan od ciljeva projekta je odgojno-obrazovnim djelatnicima pružiti informacije, alate i resurse koji će povećati razinu njihova samopouzdanja i potaknuti ih da i oni sami učenike educiraju o dezinformacijama.

Projekt „Dezinformacije pod povećalom djece“ prvenstveno je osmišljen kako bi razvijanjem kritičkog promišljanja o sadržaju medija i zaštite od dezinformacija učenici postali odgovorni korisnici (digitalnih) medija. Stoga u školama koje su uključene u projekt volonteri DKMK-a kroz kreativne radionice educiraju i osnažuju i same učenike za prepoznavanje dezinformacija i manipulacija medijskih sadržaja kako bi se smanjio njihov negativan utjecaj. Projektom se želi omogućiti učenicima stjecanje znanja i vještina potrebnih za sigurno, odgovorno i kvalitetno korištenje medija. Uz škole u Pisarovini i na Kustošiji, u projekt je uključena i OŠ „Ivan Filipović“ u Račinovcima gdje će docent Uldrijan predavanje za učitelje i stručne suradnike održati krajem travnja.