U posebnom izdanju emisije “Riječ i život”, emitiranom u petak 9. veljače 2024. u fokusu je bio Svjetski dan bolesnika, koji je još 1992. utemeljio papa Ivan Pavao II. Ova prigoda služila je kao podsjetnik na važnost skrbi i suosjećanja prema bolesnicima te izazove s kojima se suočavaju kako pacijenti, tako i medicinsko osoblje. U studiju su gostovali doc.dr.sc. Ivica Matić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Boris Ujević, dr. med. pod vodstvom urednice Antonije Hrvatin Roth.

U emisiji se razgovaralo o tri glavne teme: o usamljenosti bolesnika, gdje su sudionici razmatrali koliko je često da pacijenti nemaju nikoga da ih dočeka ili zbrine nakon otpusta iz bolnice te su se dotakli poruke Pape Franje o kulturi individualizma. Fokus druge teme bio je na izazovima s kojima se susreće medicinsko osoblje; raspravljalo se o težini posla u zdravstvu, kako održati suosjećanje prema pacijentima te kako se fakulteti pripremaju za ovakve izazove. Treća tema bila je usmjerena na priziv savjesti, a posebna pažnja posvećena je pravu na priziv savjesti, osobito u kontekstu medicinskih zahvata kao što je pobačaj, i kako se to pravo regulira unutar zdravstvenog sustava.

Cijelu emisiju možete pogledati na: