Docentica Ivana Brstilo Lovrić, predavač Damir Mravunac i asistentica Matea Škomrlj s Odjela za sociologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta gostovali su prošlog tjedna u četvrtak 20. travnja 2023. u emisiji trećeg programa Hrvatskog radija „Kozmos i etos”. Emisija je posvećena aktualnim i interdisciplinarnim temama iz znanosti i umjetnosti, a povod gostovanja našeg sociološkog trojca bio je predstavljanje njihovih izvornih znanstvenih radova o istraživačkim refleksijama rada nedjeljom u Hrvatskoj.

Brstilo Lovrić i Mravunac tako su predstavili svoj koncept „nedjeljnog kapitalizma” proizašlog iz znanstvenog istraživanja rađenog u sklopu znanstvenog projekta CRO Laudato si’ s ciljem istraživanja profila ispitanika koji zagovaraju rad nedjeljom, odnosno koji se protive radu nedjeljom u sektoru trgovine u Hrvatskoj s obzirom na njihove stavove i prakse u vezi s tim pitanjem.

Matea Škomrlj je uz Brstilo Lovrić predstavila i izvorne empirijske podatke o studentskoj perspektivi rada nedjeljom u Hrvatskoj prikupljene među studentima dvaju hrvatskih sveučilišta. U emisiji je spomenuto i istraživanje „Rad nedjeljom i kvaliteta života“ na kojem je 2012. i 2013. godine sudjelovala interdisciplinarna grupa znanstvenika i djelatnika s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, a produkt kojega je 2014. objavljena knjiga „Slobodna nedjelja – kultura u nestajanju?“ u suizdavaštvu HKS-om.

Više o autorskim istraživanjima i zaključcima iznijetima u emisiji Kozmos i etos poslušajte putem poveznice: http://radio.hrt.hr/treci-program/emisija/kozmos-i-etos/1173/