U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan.

Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se. Dajite, i dat će vam se: mjera dobra, nabijena, natresena, preobilna dat će se u krilo vaše jer mjerom kojom mjerite vama će se zauzvrat mjeriti.«

Rembrandt, The Return of the Prodigal Son | izvor: https://bit.ly/3CBV2kQ

Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan.

Zašto biti milosrdan? Zašto bih ja tebi bio dobar, a ti si prema meni zao? Zašto bih drugima pomagao, a zauzvrat ne primam ni zahvalu ni dobrotu ni blagost? Zašto bih na uvredu uzvratio nenasilno, pače ljubavlju?

Jer tako čini Otac naš prema meni, prema nama.

Jer je Otac prema meni milosrdan i to sam iskusio, sada ja pokušavam biti takav prema drugima. A jer je Otac milosrdan prema svima, trudim se i ja prema svima biti milosrdan, čak i prema onima koje ne volim, koji mi nisu dragi.

Čak i prema neprijateljima.

Jer me Otac naš ne osuđuje, trudim se i ja nikoga ne osuđivati.

Jer mi je Otac naš u žrtvi svojega Sina, u potpunom izlijevanju ljubavi na Križu oprostio, sada se i ja trudim opraštati drugima.

Jer imam iskustvo Boga koji je Otac, i to Otac blag i milosrdan, trudim se i ja izrastati u takvu osobu.

Blagu i milosrdnu.