Trinity College Dublin (TCD) domaćin je prvog sastanka i susreta konzorcijskih partnera na PARADISE projektu koji se održava ovaj tjedan od 3. do 4. travnja u Dublinu. Projekt PARADISE (PersonAlisation of RelApse risk in autoimmune DISEase) ima za cilj razviti personalizirani alat za predviđanje rizika od recidiva bolesti kod pacijenta, kako bi se doziranja lijekova moglo prilagoditi, smanjiti pa čak i zaustaviti, a okuplja široki raspon partnera iz Europe u sklopu poziva ERA PerMed Joint translational call for proposals (2022) for „Prevention in personalized Medicine“.

Projektom koordinira prof. dr. sc. Mark Little s Trinity Translational Medicine Institute i ADAPT Centra  pri Trinity Colllegu Dublin, a jedan od partnera je i Hrvatsko katoličko sveučilište. Doc. dr. sc. Anto Čartolovni, voditelj Laboratorija za etiku digitalnih tehnologija u zdravstvu i docent na Medicinskom fakultetu Hrvatskog katoličkog sveučilišta u sklopu PARADISE-a voditelj je jednog dijela radnog paketa WP5 – Transparent and Explainable prediction. Na sastanku u Dublinu, doc. dr. sc. Čartolovni prezentirao je radni plan grupe, ciljeve i aktivnosti koji će se ostvariti u narednih 36 mjeseci trajanja projekta. Ostali partneri dolaze s KTH Royal Institute of Technology (Švedska), Sveučilišta u Freiburgu (Njemačka), Firalis S. A. (Francuska),  The European Institute for Innovation through Health Data I-HD (Belgija), Vasculitis Ireland Awareness (Irska), Bellvitge Biomedical Research Institute (Španjolska).

ERA PerMed inicijativa je koja podržava partnere iz 26 država, a transnacionalnim pozivima potiče istraživačke aktivnosti i inovacije kao i istraživanja o integraciji personalizirane medicine u kliničku praksu pridajući važnost etičkim, pravnim i socijalnim implikacijama takvih istraživanja. Ministarstvo znanosti i obrazovanja partner je zajedničkog transnacionalnog poziva za inovativne istraživačke projekte suradnje u personaliziranoj medicini, te na taj način i glavni financijski podražavatelj hrvatskih partnera. Krajem ožujka ministar znanosti i obrazovanja, prof. dr. sc. Radovan Fuchs i rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić potpisali su ugovor o financiranju dijela PARADISE aktivnosti koje će predvoditi Hrvatsko katoličko sveučilište.

Više o ERA PerMed pozivu i PARADISE projektu (18 str.) možete pronaći u ERA Per Med Newsletteru, koji je dostupan na poveznici.