Ove godine obilježava se osamstota obljetnica otkako je katedralni kaptol biskupije zagrebačke postao punopravni vlasnik Siska i okolnoga područja. Taj značajan događaj iz 1215. ostavio je dubok i neizbrisiv trag u povijesti Siska i sisačkoga kraja te u hrvatskoj povijesti u cjelini. Katedralni kanonici će otada pa sve do modernoga doba svojim pastoralnim, kulturnim, društvenim, organizacijskim i gospodarskim djelovanjem utjecati na kontinuirani razvoj Siska, koji će biti jedno od najvažnijih kaptolskih središta. Tim povodom Sisačka biskupija, Stolni kaptol sisački, Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta i Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu organizirat će znanstveni skup Kaptolski Sisak: 1215.-2015., na kojem će se znanstveno valorizirati doprinos zagrebačkog kaptola vjerskoj, društvenoj i ekonomskoj povijesti sisačkoga kraja.

Znanstveni skupa održat će se u Sisku 19. rujna 2015. godine. Proslava počinje u 9:00 sati svečanom svetom Misom u katedrali Uzvišenja Svetog Križa te se nastavlja u prostorijama Biskupije (Veliki Kaptol) u 10:00 sati  otvaranjem znanstvenog skupa Kaptolski Sisak: 1215.-2015.

Program znanstvenog skupa