U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Treba da Sin Čovječji mnogo pretrpi, da ga starješine, glavari svećenički i pismoznanci odbace, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.«

A govoraše svima: »Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti. Ta što koristi čovjeku ako sav svijet zadobije, a sebe samoga izgubi ili sebi naudi?«

“Svi smo mi sestre i braća” (papa Franjo) | izvor: https://bit.ly/3vv4hSw

Doista.

Što koristi čovjeku ako posiže za onime što nije njegovo? Jer, to nanosi nepravdu drugome i uzrokuje mu bol. Pri tome, onaj koji čini zlo samoga sebe polagano (ili rapidno!) gubi, sebi čini štetu.

Više nego ikad imam naučiti (neki brzi tečaj trebam pod hitno upisati!) kako ovaj svijet nije tu da ga osvajam i osvojim (Čemu? Za koga? Zbog koga?), nego da u njemu upoznam mnoge ljude koji su mi braća i sestre s kojima se vježbam živjeti u miru, solidarnosti.

Ljubavi čak.