U lipnju 2020. u časopisu BMC Medical Research Methodology pročelnica Odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Marta Čivljak i prof. dr. sc. Livia Puljak s Odjela za sestrinstvo Hrvatskog katoličkog sveučilišta sa suradnicima objavile su znanstveni rad o metodologiji znanstvenih članaka i registriranih kliničkih pokusa objavljenih u prva četiri mjeseca pandemije COVID-19.

Rezultati istraživanja pokazuju da je među prvih 2118 objavljenih članaka 25% sadržavalo originalne podatke. Većinu tih radova objavili su autori iz Kine, a četvrtina radova objavljena je na kineskom jeziku, što ograničava dostupnost tih podataka cijelom svijetu. Čimbenik odjeka radova objavljenih u tim prvim člancima bio je 5,099. Među 1088 analiziranih preprint članaka većinu su objavili autori iz Kine i većina onih koji su opisali ustroj istraživanja opisali su svoje istraživanje kao analizu modela. Među analiziranim kliničkim pokusima većina je bila intervencijskog ustroja; lokacija većine je bila u Kini; korišteni su vrlo različiti ishodi i čak 10% tih pokusa analizira hidroksiklorokin i klorokin. Ovakva metodološka istraživanja daju nam informacije o znanstvenoj aktivnosti u ranoj fazi pandemije, omogućuju davanje preporuka za buduća istraživanja i planiranje boljih istraživanja.